Test zelených čajů 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 1/2015

Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, pravý čaj je jenom jeden. A to i v případě, že mají jeho sušené lístky  a výsledný nápoj různou barvu. Ve východních kulturách je příprava a podávání čaje obřadem, u nás jde mnohdy hlavně o rychlé zalití sáčku s neznámým obsahem. S jakým? Na to jsme se tentokrát zaměřili u zeleného čaje, jehož obliba celosvětově roste. Náš test 17 porcovaných zelených čajů ukazuje mimo jiné na dva, které pro vysoký obsah pesticidů ani neměly přijít na trh.
 

Pokud kupujete čaj sypaný na váhu, můžete si vybrat alespoň pohledem nebo po čichu a kvalitu svého nápoje tak předem ovlivnit. Pokud se však spokojíte s čajovými sáčky, je lepší velká kvalitativní očekávání nemít a spíše než pupeny a lístky čekat jemnou drť a větvičky. Zelený čaj po otrhání a zavadnutí čeká šok horkou párou nebo pražením, čímž zabrání další oxidaci a listům zůstává i barva. Lístky se pak nechají uschnout, nebo se ještě před tím ručně či strojně rolují. Právě zelený čaj jsme nechali otestovat v laboratoři, kam zamířil naporcovaný v pytlících.

Nevýhody porcovaného čaje jsou zjevné: dávkování lze upravovat pouze po celých sáčcích, papír často zabraňuje plnému rozvinutí vůně a do většiny sáčků není vidět, proto nelze poznat, jakou podobu lístků nebo co vlastně obsahují. Na druhou stranu nálevový sáček značně usnadňuje přípravu čaje a manipulaci s použitými lístky a při správném postupu lze i z takového čaje získat relativně dobré pití, jak dokazují výsledky senzorických zkoušek. Sáčky jsme v testu zeleného čaje podrobili mimo senzorických testů také chemickým zkouškám, které byly zaměřeny na obsah žádoucích (antioxidanty) a nežádoucích (polycyklické aromatické uhlovodíky, pesticidy) látek.

V čajích jsme zjišťovali možnou přítomnost celkem tří stovek pesticidů. Nalezli jsme rezidua 21 z nich, pětice zelených čajů jich obsahovala přes deset. Navíc se ukázalo, že ve dvou případech se neměly dané výrobky vůbec dostat na trh kvůli prokazatelně nadlimitnímu obsahu jednoho z nich - acetamidpridu.

Zelený čaj je také pro svůj obsah kofeinu považován za stimulant cévní a nervové soustavy. I my jsme se na kofein podívali a v tabulce uvádíme jeho množství v čaji i šálku připraveném dle návodu výrobce. Ukázalo se, že obsah kofeinu v jednom šálku zeleného čaje může být vyšší než 40 miligramů, ale i kolem 15 miligramů.

Přečíst si můžete i test černých čajů, jehož výsledky naleznete v naší online databázi.


Testované výrobky - zelené čaje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zelené čaje (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2014


Přihlásit