Yogi čaj: čas na experiment

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2006

Nápoje známé i neznámé
Zdaleké Indie pochází čajová specialita, která za svůj vznik určitě vděčí tradičnímu ajurvédickému lékařství. Yogi čaj se však nepovažuje za čaj primárně léčivý, v Indii se pije jako jeden z běžných nápojů. Jde o rafinovanou směs, která se připravuje neméně rafinovaným způsobem. Zatímco léčivé ajurvédické čaje mají svůj základ v léčivých bylinách, yogi čaj ve směsi koření: sušená semena, plody, kůry a kořeny. Indické označení pro směs je masala a směs pro přípravu tohoto nápoje se nazývá dáth masala. Protože jde o nápoj ve své rodné zemi velmi oblíbený, má téměř každá rodina svou vlastní dáth masalu. V tradiční podobě se ale vždy skládá ze skořice, hřebíčku, zázvoru, kardamonu a bílého pepře.
 

Základní způsob přípravy yogi čaje má několik kroků. Směs koření se přibližně deset minut povaří ve vodě. Aby se neztratily cenné aromatické látky, vaří se v konvici s pokličkou. Poté se přidá mléko a směs se nechá probublat. Nakonec se do konvice nasype kvalitní černý čaj a vše se krátce povaří. Hotový nápoj se přecedí přes jemné sítko. Yogi čaj se pije nejčastěji teplý a sladký. Sladí se buď kvalitním medem, nebo třtinovým cukrem.
Yogi čaj má lehce euforizující účinek, mobilizuje životní síly a zlepšuje náladu. Mnozí lidé si nemohou vynachválit osvěžující účinky chladného yogi čaje. Možností, jak si tento nápoj připravit, je řada. Zajímavé je samozřejmě hledat pro sebe nejchutnější poměr jednotlivých druhů koření. Možné je základní směs i rozšířit nebo obměnit o další aromatická koření. Varianty má i „technologický“ postup. Konzervativci připravují černý čaj zvlášť a bez vaření, jiní zase vaří čaj zvlášť v mléce, aby vyluhovali co nejvíce kofeinu. Jak vidíte, může yogi čaj rozhýbat vaši fantazii ještě předtím, než ho poprvé ochutnáte.
Další nápovědy naleznete na www.dtest.cz.
 


Přihlásit