Kakao: sladká tečka

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2006

Nápoje známé i neznámé
Tropické pralesy jsou s největší pravděpodobností pravlastí i posledního nápoje našeho seriálu. Botanikové se sice na původu rostliny Theobroma cacao (přeloženo do češtiny „nápoj bohů“) nemohou shodnout, ale historikové jsou si jistí: Na nápojích a pokrmech z kakaovníku pravého si jako první pochutnávali příslušníci nejvyšších vrstev starodávných civilizací Toltéků, Mayů a Aztéků. Aztékové věřili, že kakaové boby pozemšťanům daroval jejich mytický hrdina Quetzalcoatl. Prvním Evropanem, který se s kakaem seznámil, byl Kryštof Columbus, avšak na španělský královský dvůr Karla V. se dostalo až roku 1520 po dobyvačné výpravě Fernanda Cortéze. Kakao španělské šlechtice neuchvátilo, na chuť mu přišli teprve poté, co hustý pěnivý nápoj připravený podle původní indiánské receptury vydatně osladili. Španělé se pokusili získat na kakao monopol a dokonce ho zpočátku zbytku Evropy i tajili. Za španělské hranice se tak dostává až počátkem sedmnáctého století…

Z Jižní Ameriky se pěstování kakaovníku rozšířilo do tropických oblastí Asie a hlavně Afriky, odkud pochází většina produkce. Plodem kakaovníku je velký lusk, který se v jamách vystlaných listím nebo na vysokých hromadách podrobuje fermentaci, aby se snížila hořkost semen a vyvinula kakaová vůně. Boby se potom suší; sušením se zvyšuje obsah aromatických látek. Následuje roztřídění, vlastní zpracování však probíhá až v místech, kde se z bobů vyrábí další produkty. Nejdříve se jemně upraží – typická kakaová vůně už nabývá své plnosti. Posledním krokem je rozemletí kakaových bobů a jejich lisování. Tuk, který se uvolní, je tzv. kakaové máslo. Používá se při výrobě čokolády a v kosmetickém průmyslu; staří Aztékové si cenili i jeho léčebných účinků.
Ze „zbytků“ po vylisování kakaového másla se získává známý kakaový prášek, který rozmíchaný v šálku horkého mléka a oslazený podle chuti představuje typický nápoj našeho dětství.
Protože kakao obsahuje antioxidanty, můžeme se setkat se studiemi, které ho zařazují do armády bojovníků proti rakovině. Látky příbuzné amfetaminu zlepšují náladu a dokonce prý vyvolávají stavy podobné zamilovanosti. Kofein zas dodává energii. Zdá se tedy, že sladká tečka našeho seriálu je nápojem opravdu božským! Ještě více o kakau, jeho historii, pěstování a vlastnostech najdete na našich webových stránkách.
 


Přihlásit