Káva: stará známá

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2006

Nápoje známé i neznámé
Domovem kávy je horká Afrika, kde v Etiopii a Somálsku dodnes ještě planě roste. Za své rozšíření nejvíce vděčí podnikavým obchodníkům z Arábie, kam ji s největší pravděpodobností donesli černošští otroci v pátém století. V 15. století se kávovník arabský (Coffea arabica) již hojně pěstoval a stal se vyhledávaným obchodním artiklem. Arabové si úzkostlivě střežili svůj výnosný monopol a vyváželi jen kávová zrna zbavená oplodí a ochranných slupek a tedy neklíčivá. Evropanům se podařilo získat několik rostlinek kávovníku až koncem 17. století, ale pak už vítězné a mnohdy velmi dobrodružné tažení kávovníku do všech evropských kolonií a odtud do kaváren a domácností nemohl nikdo zastavit.

Kávovník je strom nebo vysoký keř z rodu Coffea; patří sem více než dvacet známých druhů kávovníku, z nichž nejznámější a zároveň nejkvalitnější je Coffea arabica. Kávovníky jsou stálezelené stromy s tuhými sytě zelenými listy. Kvetou drobnými kvítky, ze který se tvoří vejčité, zpravidla červeně zbarvené plody, které obsahují dvě typicky zploštělá semena.
První sklizeň probíhá po třech až čtyřech letech od vysazení stromků. Sklízí se ručně i strojově, všechna zrna naráz i selektivně, po jednotlivých zralých zrnech, kdy česači projdou celou plantáží až desetkrát. Plody se potom různými způsoby zbavují oplodí. Exportují se dokonale vysušená semena, která až v zemi spotřeby podstupují rozhodující fázi ve svém zpracování – pražení. Teprve tehdy dostávají aromatické látky podobu, která dává kávě její nezaměnitelnou chuť.
Káva se připravuje mnoha způsoby a možná i díky tomu je ve světě tak oblíbená. Arabský způsob přípravy, kdy se mletá káva nechá v džezvě třikrát přejít varem se u nás nevžil. Nejenže se takto ztrácí značná část aromatických látek, ale výsledná káva je i mnohem víc hořká. Kvůli překrytí hořkosti přidávají Arabové do kávy kardamon. Celosvětově nejoblíbenější metodou je překapávání nebo filtrování, které vynalezli Francouzi. V Itálii je zas nejrozšířenějším způsobem vaření kávy v domácích konvičkách na espreso, které se staví přímo na plotnu. Nejenom o přípravě kávy se více dozvíte na www.dtest.cz
Účinnou látkou v kávě je alkaloid kofein. Běžně připravený šálek ho obsahuje kolem 75 mg. Vědci i odborníci na zdravou výživu vedou vášnivé spory o tom, kolik šálků nebo zda dokonce vůbec kávu pít. Nezpochybnitelný povzbuzující účinek kávy pro všechny duševně pracující všechny teorie odsouvá stranou. Nejlepší rada pro milovníky kávy tak nakonec je: všeho s mírou a kávu jen kvalitní.
 


Přihlásit