Maté: nápoj bohů

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2006

Nápoje známé i neznámé
Před stovkami let byla bohy za svou dobrotu a pohostinnost odměněna dívka Yarii prvním výhonkem maté, ze kterého se naučila připravovat vynikající nápoj. Tak praví starobylá pověst jihoamerických indiánů z kmene Guaraní o původu této neobyčejné rostliny. Z archeologických nálezů je patrné, že indiáni maté znali dávno před naším letopočtem; Evropané nápoj bohů ochutnali díky jezuitským misionářům. Ti jako první zakládali v druhé polovině sedmnáctého století plantáže cesmíny paraguayské, kterou v obchodech najdete pod původním názvem yerba maté.
 

Maté je v Jižní Americe lidovým nápojem a způsobů jeho přípravy je mnoho (více nejenom o nich na www.dtest.cz). Jeden za všechny: do speciální nádobky z vydlabané dýně zvané kalabasa se nasype sušené maté, zalije horkou vodou a pije se přímo z kalabasy bombillou, slaměnou či kovovou tyčinkou zakončenou „sítkem“. Nechcete-li pít nápoj bohů stylově, zalijte maté v konvici horkou vodou, nechte pět minut vyluhovat a po přecezení si vychutnejte jeho zvláštní hořce kouřovou chuť.
Maté hrál svou roli při magických rituálech, navozoval extatické stavy, používal se i jako přírodní lék. Dodnes slouží k zastavení průjmových onemocnění, studený pomůže při úpalu i úžehu (pití i obklady), díky desinfekčním a stahujícím účinkům pomáhá při léčení ran.
Maté obsahuje až dvě procenta kofeinu, a proto rychle dodá energii, razantně zvýší duševní aktivitu a odstraní pocit únavy.
Na rozdíl od kávy nebo čaje komplex látek z maté zároveň snižuje stres a úzkostné stavy a reguluje spánkový cyklus. O maté se mluví jako o toniku pro tělo, protože ho jemně ale spolehlivě uvádí do rovnováhy. Obsahuje velké množství antioxidantů (pomáhají organismu vyrovnat se s volnými radikály), výrazně stimuluje imunitní systém, má mírné diuretické účinky (detoxikace organismu). V současnosti se zkoumají možnosti maté v léčbě cukrovky a dosavadní výsledky bádání vypadají slibně.
 


Přihlásit