Finance: Pojištění odpovědnosti

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2019 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 29.10.2014    Publikováno v časopise 11/2014

Znáte ty dny, kdy se vám smůla lepí na paty? Není to nic, o co byste stáli. Když však na vaši vinu doplatí i někdo jiný, můžete se dostat do ještě nepříjemnější situace. Z ní by vám mělo pomoct pojištění odpovědnosti za škodu. 

Vyjet na silnici bez povinného ručení dnes nikdo neriskuje. Nejen proto, že je toto pojištění povinné, ale také proto, že auto je stroj, který může způsobit rozsáhlé škody, vymkne-li se kontrole. Nebezpečí však nehrozí jen na silnici. Riziko, že někoho poškodíte, existuje v podstatě vždy, když se ocitnete v blízkosti dalších osob nebo jejich majetku.

Možná vás napadne, že kdo nic nedělá, nic nepokazí. Chyba lávky. Také svou nečinností můžete způsobit svému okolí škodu. Například když odjedete na dovolenou a praskne vám zpuchřelá hadička s přívodem vody, nebo když se nějakou dobu nestaráte o chodník a někdo si zlomí nohu. Také se může stát, že si na návštěvě nedáte pozor na svého psa, který si procvičí zuby a drápy na kusu cenného nábytku. Všechny tyto případy – a mnohé další – by mělo krýt právě pojištění odpovědnosti za škodu.

Co nabízejí v této oblasti české pojišťovny? Abychom to zjistili, použili jsme modelový příklad počítající s tím, že pojištění odpovědnosti lze sjednat samostatně, nikoli v balíčku s dalším produktem. Nabídneme výsledky našeho průzkumu, poradíme, jak vybírat a upozorníme, na co dávat pozor při uzavírání smlouvy i s jakými nejčastějšími výlukami se můžeme setkat.
 Přihlásit