Test sportovních kamer 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2014

Zatímco zájem o běžné videokamery v poslední době upadá, odolné sportovní minikamerky jsou stále populárnější. Pokud vám jde o zachycení vašich dobrodružství a jejich sdílení na internetu, jsou pro vás tou pravou volbou. Kvalitu srovnatelnou s klasickými kamerami od nich sice zatím čekat nelze, mají však jiné přednosti. Přežijí i v náročnějších podmínkách a snadno je připevníte například k řídítkům, ke snowboardu nebo přímo na tělo. Autentický záznam akce a nevšední perspektiva jsou v tomto případě důležitější než prvotřídní obraz a kvalitní zvuk.

Začalo to GoPro Hero, malou vodotěsnou videokamerou určenou pro surfaře, kteří chtěli natáčet působivá videa přímo z rozbouřených mořských vln. Popularita sportovních neboli akčních kamer se zanedlouho rozšířila i mezi další příznivce vodních a zimních sportů, mezi cyklisty, motorkáře a milovníky adrenalinových zážitků všeho druhu. K vzedmutí vlny zájmu významně přispěly také fenomény sdílení videa a sociálních sítí, díky kterým se tyto šikovné mini kamery dostaly do širšího povědomí i mimo původní cílovou skupinu sportovců a dobrodruhů.

Sportovní kamery disponují řadou unikátních vlastností, které umožňují jejich použití i v extrémnějších podmínkách. Jsou nejen malé a lehké, ale v závislosti na modelu také vodotěsné až do hloubky 60 metrů a odolné vůči pádu či nízkým teplotám. Důležitou součást výbavy těchto digitálních kamer tvoří všelijaké úchyty a držáky umožňující připevnění na rozličné povrchy. Kamerku tak můžete snadno umístit třeba na helmu, řídítka, surfové prkno nebo na kapotu vozu. K dispozici jsou také úchyty přímo na tělo nebo na tyč, která je stále častěji k vidění například mezi návštěvníky hudebních festivalů.

Abychom vám pomohli si ve stále rostoucí nabídce lépe vybrat, otestovali jsme 17 sportovních kamer v cenovém rozpětí od jednoho do jedenácti tisíc korun. Hodnotili jsme celkovou kvalitu videa pořízeného v různých světelných podmínkách, účinek stabilizace obrazu či zvukovou složku záznamu. Kamery jsme rovněž vystavili pádovým zkouškám a testu vodotěsnosti v simulované hloubce až 30 metrů. Zajímala nás samozřejmě i snadnost obsluhy a v neposlední řadě také provozní doba. Po těchto testech vám můžeme nabídnout nezávislé srovnání sportovních kamer v přehledné tabulce včetně popisků jednotlivých modelů a dalších zajímavostí v doprovodném článku.


Testované výrobky - sportovní kamery (porovnat)


Přihlásit