Právo: Aukční portály a ochrana kupujících

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2013

Internet nabízí řadu možností, jak nakupovat. O e-shopech jako nejběžnější formě jsme psali v listopadovém vydání, tentokrát se zaměříme na aukční portály. I ty se těší velké oblibě a v předvánoční době mohou být místem, kde se lidé poohlížejí po vánočních dárcích. Jenže aukční portál není prodejcem, ale pouze zprostředkovatelem. Jaká tedy máte práva, když vám přijde zboží neodpovídající popisu nebo když vůbec nic nedorazí, i když jste už zaplatili?

Rozhodnete-li se pro nákup na internetovém aukčním portálu, můžete využít služeb českého nebo zahraničního serveru (například Aukro.cz nebo eBay.com). V prvním případě platí pro uzavíranou smlouvu česká právní úprava, která se ovšem vztahuje i na nákup na zahraničním portálu, pokud se prodejce zaměřuje na Českou republiku. Jak to poznáte? Typicky třeba podle toho, že celé stránky nebo konkrétní nabídka jsou v českém jazyce a cena je uvedena v českých korunách. U jiných nabídek zahraničních aukčních portálů to bude složitější a vzájemná práva a povinnosti se budou většinou řídit právem prodávajícího.

 

Jak vybírat?

Stejně jako v jiných případech nákupu ve virtuálním prostředí je třeba obezřetnosti. Vždy doporučujeme přečíst si všeobecné podmínky, které leccos napoví o úrovni daného serveru. U lepších stránek můžete počítat s tím, že budou popisovat případné řešení problémů s nákupem, jiní zprostředkovatelé se budou zabývat spíše řešením provizí, které z prodeje mají. Nejlepší volbou jsou takové aukční portály, které nabízejí systém ochrany kupujícího, o kterém bude ještě řeč.

Prodávat nebo dražit může na aukčních portálech každý, kdo se zaregistruje. Dobré je proto sledovat reference, počet hodnocení a případně i zařazení prodávajícího do programu garancí, nabízí-li server tuto možnost. Čím více pozitivních hodnocení, tím větší jistota, že se jedná o solidního prodejce.

 

Kdo prodává?

Velký rozdíl je mezi tím, zda nakupujete od fyzické osoby, nebo je prodejcem podnikatel. V prvním případě jde o občanskoprávní vztah, nemáte právo odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů od převzetí a neplatí standardní dvouletá záruka. Případné vady lze s úspěchem vytýkat pouze půl roku. 

Mezi prodávajícími na aukčních portálech jsou ovšem velmi často podnikatelé, kteří server využívají místo vlastního e-shopu. Pokud nakoupíte u nich, na zboží platí záruka za jakost a rozpor s kupní smlouvou, je vám tedy poskytnuta dvouletá záruka (u použitého zboží může být po dohodě zkrácena na jeden rok). Od smlouvy uzavřené na aukčním portálu také můžete odstoupit do čtrnácti dnů bez udání důvodu.

 

Systém ochrany

Na aukčních portálech neprodávají jen profesionálové a může se stát, že objednané zboží nedorazí nebo přijde jiné, které neodpovídá popisu. Jaká máte v takových případech práva, se odvíjí od osoby prodávajícího, jak jsme popsali výše. Pokud máte možnost odstoupit od smlouvy bez udání důvodu ve čtrnáctidenní lhůtě, není moc co řešit. Když se však přesto vyskytnou problémy, nebo je-li prodávajícím fyzická osoba, pak je třeba uplatnit reklamaci přímo u prodávajícího. Když prodejce nereaguje a váš požadavek nevyřídí, můžete využít systému ochrany kupujícího, který nabízejí lepší aukční portály. Protože je to pro vás významná „pojistka“ v případě potíží s nákupem, doporučujeme využívat právě servery s touto službou. Jinak se může stát, že se svých práv budete mnohem obtížněji dovolávat. Spor byste totiž museli řešit soukromoprávními prostředky ochrany zahrnujícími soud.

Pokud aukční portál systém ochrany kupujícího má, je potřeba oslovit jeho provozovatele, který s vámi nastalé problémy bude řešit. Je dobré mít na paměti, že mnohem snáze se vracení peněz a vyřizování stížností řeší ve chvíli, kdy jste k platbě použili elektronické platební služby typu PayPal nebo PayU. Tito poskytovatelé jsou provázáni s aukčními portály a do sporů se buďto přímo zapojují tím, že poskytují informace o platbě, nebo je sami řeší. Důležité je jednat okamžitě, jakmile se problém objeví. Třeba na serveru eBay.com máte lhůtu pro řešení 45 dnů od nákupu, na Aukru musíte do 120 dnů doložit veškeré potřebné doklady včetně podání trestního oznámení na Policii ČR v případě škody přesahující 500 korun.

Systém ochrany kupujících je žádoucím prvkem, který by měl seriózní aukční portál nabízet. Všechny servery pak alespoň umožňují nepoctivé prodejce negativně hodnotit a v případě, že takových hodnocení bude více, uživatele zablokují.

 

Jak poznat, že je prodávající podnikatel?

Pokud někdo využívá aukční portál místo svého e-shopu, mívá v profilu minimálně desítky zveřejněných aukcí a někdy je na stránkách rovnou registrován jako obchodník, například v systému Aukro plus na nejznámějším českém aukčním portálu Aukro.cz. Chcete-li se přesvědčit, že jde skutečně o podnikatele, můžete také nahlédnout do živnostenského rejstříku na stránkách www.rzp.cz.

Pokud byste v něm prodejce nenašli, s velkou pravděpodobností se bude jednat o podnikatele bez příslušného oprávnění. Zákon v takovém případě myslí na kupující a přiznává jim stejná práva jako při nákupu v elektronickém obchodě. 

 

Systém ochrany na nejznámějších aukčních portálech

Aukro

Má pro kupující centrum sporů, na vzájemnou komunikaci tak dohlížejí pracovníci portálu. Předně je třeba zahájit spor, vyplnit příslušné formuláře a s podezřením na spáchání trestného činu nebo přestupku se obrátit na policii. Pro Aukro je tento krok nezbytný, pokud se nejedná o spor do 500 Kč. 

Doložíte-li své platby (výpisem z účtu, kopií složenky apod.) a bude-li váš nárok uznán jako oprávněný, můžete v ideálním případě své peníze dostat do 14 dnů zpět. U sporu nízké hodnoty, kde kupující hradil cenu přes systém PayU, stačí vyplnit formulář a přiložit kopii občanského průkazu. 

Pokud jste předmět koupě neobdrželi, dostanete zpět celou kupní cenu. Pokud se předmět výrazně liší od popisu, Aukro slibuje 50 % ceny zpět. Limitované jsou náhrady pro starožitnosti a umění, kde je maximální hranice pro náhradu dvacet tisíc korun.

 

eBay

Systém ochrany je velmi podobný tomu z Aukra, jen není třeba chodit na policii. Pokud se vám ani s jeho asistencí nepodaří s prodejcem domluvit, můžete do 45 dnů od nákupu zahájit spor. Podmínkou je, že jste za zboží zaplatili prostřednictvím služby PayPal. Pokud jste řádně zaplatili a prodejce zboží neodeslal, dostanete své peníze zpět. Zboží neodpovídající popisu můžete vrátit, a jakmile se návrat potvrdí, budete mít peníze zpět na svém PayPal účtu. Ebay už bohužel neprovozuje své stránky v českém jazyce, čímž řadě spotřebitelů může situaci ztížit.

 

Ostatní

Odklepnuto.cz žádný systém náhrad a ochrany zákazníka nemá. Obchodní podmínky serveru jakoukoliv odpovědnost provozovatele, jakožto zprostředkovatele, výslovně vylučují. Případný spor s prodejcem si budete muset vyřešit sami.

Server iKup.cz je na tom podobně. V obchodních podmínkách nám dokonce sděluje, že bereme na vědomí rizika internetového obchodu, komplikovanou identifikovatelnost uživatelů i to, že jeho prostřednictvím nemusí všichni vystupovat pod svou pravou identitou. Ve svých obchodních podmínkách spíše řeší, jakým způsobem vymůže své pohledávky z provizí.


Přihlásit