Právo: Aukční portály a ochrana kupujících

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Přečtěte si nový dTest

Publikováno v časopise 12/2013

Internet nabízí řadu možností, jak nakupovat. O e-shopech jako nejběžnější formě jsme psali v listopadovém vydání, tentokrát se zaměříme na aukční portály. I ty se těší velké oblibě a v předvánoční době mohou být místem, kde se lidé poohlížejí po vánočních dárcích. Jenže aukční portál není prodejcem, ale pouze zprostředkovatelem. Jaká tedy máte práva, když vám přijde zboží neodpovídající popisu nebo když vůbec nic nedorazí, i když jste už zaplatili?

Rozhodnete-li se pro nákup na internetovém aukčním portálu, můžete využít služeb českého nebo zahraničního serveru (například Aukro.cz nebo eBay.com). V prvním případě platí pro uzavíranou smlouvu česká právní úprava, která se ovšem vztahuje i na nákup na zahraničním portálu, pokud se prodejce zaměřuje na Českou republiku. Jak to poznáte? Typicky třeba podle toho, že celé stránky nebo konkrétní nabídka jsou v českém jazyce a cena je uvedena v českých korunách. U jiných nabídek zahraničních aukčních portálů to bude složitější a vzájemná práva a povinnosti se budou většinou řídit právem prodávajícího.

 

Jak vybírat?

Stejně jako v jiných případech nákupu ve virtuálním prostředí je třeba obezřetnosti. Vždy doporučujeme přečíst si všeobecné podmínky, které leccos napoví o úrovni daného serveru. U lepších stránek můžete počítat s tím, že budou popisovat případné řešení problémů s nákupem, jiní zprostředkovatelé se budou zabývat spíše řešením provizí, které z prodeje mají. Nejlepší volbou jsou takové aukční portály, které nabízejí systém ochrany kupujícího, o kterém bude ještě řeč.

Prodávat nebo dražit může na aukčních portálech každý, kdo se zaregistruje. Dobré je proto sledovat reference, počet hodnocení a případně i zařazení prodávajícího do programu garancí, nabízí-li server tuto možnost. Čím více pozitivních hodnocení, tím větší jistota, že se jedná o solidního prodejce.Přihlásit