Právo: Vaše práva na e-shopu

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2020 Obsah únorového dTestu

Publikováno v časopise 11/2013

Nákupy přes internet mohou ušetřit čas i peníze a v předvánočním období se stávají každoročním hitem. Nevýhodou je, že si nabízené zboží nemůžete pořádně prohlédnout a vyzkoušet, na druhé straně jej však můžete do čtrnácti dnů vrátit. Jaká jsou práva spotřebitelů při nákupu na e-shopech? A jak se vyvarovat problémů?

Základní poučka nepřekvapí: vždy je potřeba být obezřetný. Platí to pro samotný výběr solidního internetového obchodu i seznámení se s obchodními podmínkami prodejce. Právě na jejich základě uzavíráte smlouvu, ale je dobré vědět, že v tomto případě nemusí vždy platit okřídlené „co je psáno, to je dáno“. Tato ujednání totiž musí především splňovat zákonné povinnosti a nesmí být psaná v neprospěch spotřebitele – pak by byla neplatná.

Právo čtrnácti dnů

Odstoupit od smlouvy uzavřené na dálku (po internetu, telefonu) můžete do čtrnácti dnů od převzetí zboží, přičemž klíčové je datum doručení oznámení o odstoupení prodejci. Neznamená to, že v této lhůtě musíte zakoupenou věc vrátit, na tom se většinou domlouváte během vaší komunikace s obchodníkem. Odstoupit od smlouvy můžete také ještě předtím, než si danou věc vůbec převezmete. Důvody mohou být různé: koupi jste si rozmysleli, zboží nesplnilo vaše očekávání, netrefili jste potřebnou velikost. Je to čistě vaše osobní věc a nikomu se nemusíte zpovídat. Toto právo vám dává forma uzavření smlouvy na dálku. Existuje jen pár výjimek u specifických věcí, které popisujeme v informačním boxu. Peníze, včetně poštovného za cestu k vám, mají být prodávajícím vráceny do třiceti dnů. Vy hradíte pouze náklady spojené s cestou zboží zpět. Přihlásit