Finance: Pojišťovací striptýz aneb úvod do životního pojištění

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2019 Obsah prosincového dTestu

Publikováno v časopise 5/2013

Na první pohled vypadají téměř všechny smlouvy o pojištění krásně. Jejich skutečné kvality však bývají zrakům obyčejných smrtelníků skryty. Vydáme se na pojišťovací striptýz a podíváme se pod svršky dvou zajímavě vypadajících balíčků s pojištěním osob. Nebudeme zklamáni?

Životní pojištění se nekupuje, ale prodává. Do nicnetušících klientů ho tlačí „horem dolem“ statisíce dealerů („finančních poradců“), kteří o něm říkají polopravdy a vylepšené pravdy. Podle nich se „životka“ hodí téměř pro každého – ve skutečnosti ale zdaleka ne všichni tyto balíčky služeb potřebují.

Životní pojištění v jeho prodávané podobě musíme rozdělit na pojištění a na spoření nebo investování; ukládat si do něj peníze se ale většinou nevyplatí kvůli vysokým skrytým poplatkům. Ty se běžně umořují i 8 až 15 let a po celou dobu „okrajují“ investici.

Pokud se skutečně vystavujete situacím, ve kterých je ohroženo vaše zdraví nebo život, stojí jistě za zváženou se pro tyto případy pojistit. Jenomže pojišťovny za tímto účelem nabízejí desítky až stovky produktů. A vybrat si ten, který neobsahuje polovinu nechtěných a přeplácených služeb, je proto skutečný oříšek.Přihlásit