Jak vybrat tyčový mixér

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2023

Tyčový mixér je šikovným pomocníkem pro ty, kteří si rádi připravují pokrmy z čerstvých surovin. Hodí se pro milovníky ovocných koktejlů, polévek či omáček, ale také pro rodiče malých dětí, kterým usnadní přípravu dětské výživy. Měl by být rychlý, dobře ovladatelný a snadno omyvatelný.

Kuchyňští pomocníci

Se zpracováním surovin, přípravou pokrmů či pečením vám pomůže široká škála spotřebičů nejen z kategorie robotů a mixérů. Poradíme vám, jak se v jejich nabídce zorientovat a vybrat ten pravý.

  1. Jak se vyznat v příslušenství ke kuchyňskému robotu
  2. Jak vybrat kuchyňského robota
  3. Jak vybrat tyčový mixér
  4. Jak vybrat ruční šlehač
  5. Jak vybrat stolní nebo smoothie mixér

Označení tyčový neboli ponorný mixér mnohé napoví. Jedná se o drobný spotřebič, který se při použití drží v ruce. Dolní část je zakončená rotujícími čepelemi a noří se do zpracovávaného pokrmu či nápoje. Možnosti jeho použití jsou širší než u klasického stolního mixéru, a to zejména díky konstrukci a tvaru, které umožňují mixovat přímo v hrnci či jiné nádobě.

Základní mixéry

Nejjednodušší modely jsou dodávané pouze s takzvanou mixovací nohou, která disponuje jedním univerzálním nožem. Využijete je například při přípravě polévek, koktejlů, pyré či domácí majonézy. I tyto základní modely je obvykle možné rozložit (oddělit mixovací nohu od části s tlačítky a motorkem), což vede ke snazšímu čištění a uskladnění.

Lépe vybavené mixéry

S mnoha modely získáte v balení také sekáček, který si poradí třeba s ořechy, bylinkami nebo cibulí. Jedná se o samostatnou nádobku s odnímatelným nožem (před nákupem doporučujeme zjistit její objem, může se výrazně lišit). Otočnou čepel uvnitř pohání motorek mixéru.

Další možnou výbavou je metla, díky které se mixér snadno přemění na šlehač. Některé přístroje jsou dodávány i s dalšími nástavci určenými například pro přípravu bramborové kaše či krémové polévky (s rozšířeným zakončením mixovací nohy). Pokud rádi pijete míchané nápoje (alkoholické či bez alkoholu), poohlédněte se po modelu umožňujícím drcení ledu. Tato schopnost není u tyčových mixérů samozřejmostí.

Při výběru lze rovněž narazit na tyčové mixéry, které se dodávaným příslušenstvím a funkcemi blíží klasickým kuchyňským robotům. Kromě výše zmíněného tedy zvládnou i krájet a strouhat.

Pokud si nejdříve koupíte jen základní mixér a později si uvědomíte, že byste využili i přídavné nástavce, v některých případech je možné je dokoupit. Protože dokupování není pravidlem a většinou musíte pořizovat nástavec přesně odpovídající konkrétnímu typu mixéru, je lepší, když si rovnou pořídíte daný model včetně příslušenství. Právě tím se často liší výrobky v rámci stejné řady. Jak ale náš test ukázal, bohaté příslušenství automaticky neznamená vyšší kvalitu. 

Obsluha

Tyčový mixér je spotřebič, který se při použití drží v jedné ruce a po celou dobu provozu u něj musí být stisknutý ovládací spínač. Proto je vhodné si před koupí přístroj osahat a ověřit, zda se ústřední tlačítko snadno mačká a jestli je vhodně umístěné. Těžší modely tyčových mixérů váží přes kilogram, a pokud dobře nepadnou do ruky, může být jejich použití méně pohodlné.

K co nejpohodlnějšímu ovládání přístroje přispívá dobře viditelné značení ovládacích prvků (a to nejen hlavního a turbo spínače, ale také regulace rychlosti). Při držení některých modelů nám může ruka zakrýt škálu rychlostních stupňů, což je nepraktické.

Výhodou je pogumovaná rukojeť, která snižuje riziko, že bude přístroj v mokrých rukách klouzat. Protiskluzovou úpravu oceníte i u dalšího dodávaného příslušenství: u některých modelů, můžete například použít jako protiskluzovou podložku víko k sekací nebo mixovací nádobě.

Regulace rychlosti

Zatímco některé tyčové mixéry si vystačí s jednou základní rychlostí a režimem turbo, jiné nabízejí rychlostí až dvacet. Princip regulace rychlosti se liší v závislosti na typu mixéru. U některých je rychlost nastavována tlačítkem, u jiných posuvným kolečkem nebo třeba intuitivním režimem (čím více tlačítko stisknete, tím rychleji mixér mixuje).

Při výběru mixéru ale na počet nabízených rychlostí neberte přehnaný ohled - jak ukázal náš test, na výsledky tento parametr zas takový vliv nemá.

Mytí

Tyčové mixéry se díky své konstrukci snadno myjí pod tekoucí vodou. Odnímatelné nástavce a další příslušenství lze často dát i do myčky. Tuto skutečnost je však dobré před nákupem ověřit, u jednotlivých modelů i výrobců se to výrazně liší. U aktuálně testovaných mixérů je seznam částí omyvatelných v myčce uveden u každého výrobku.

Databáze testovaných výrobků

Tyčové mixéry (79 výrobků)
poslední aktualizace: 9.11.2021


Přihlásit