Jak vybrat stolní nebo smoothie mixér

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.8.2021

Na trhu je mixérů v mnoha cenových kategoriích opravdu hodně. Podle čeho vybírat, abyste si domů přinesli kvalitního kuchyňského pomocníka? Poradíme vám.

Kuchyňští pomocníci

Se zpracováním surovin, přípravou pokrmů či pečením vám pomůže široká škála spotřebičů nejen z kategorie robotů a mixérů. Poradíme vám, jak se v jejich nabídce zorientovat a vybrat ten pravý.

  1. Jak se vyznat v příslušenství ke kuchyňskému robotu
  2. Jak vybrat kuchyňského robota
  3. Jak vybrat tyčový mixér
  4. Jak vybrat ruční šlehač
  5. Jak vybrat stolní nebo smoothie mixér

Na začátek je důležité vysvětlit, jak se od sebe liší stolní a smoothie mixér. Stolní mixér je tvořen základnou – tělem přístroje, které obsahuje motor a ovládací prvky. Na základnu se nasazuje nádoba podobná džbánu, která je ve spodní části osazena čepelemi. Nahoře se nádoba uzavírá víkem a v průběhu mixování lze u většiny přístrojů otvorem přidávat další suroviny či směs usměrňovat speciálním pěchovadlem.

Vedle toho existují smoothie mixéry, které mají rovněž základnu s motorem, nádoba na mixování má ale spíše podobu lahve a čepele se nacházejí ve speciálním víku, kterým se nádoba šroubuje na přístroj, případně jsou umístěny na základně. Hotový nápoj můžete pít rovnou z lahve, případně si ho v ní vzít kamkoliv s sebou.

Řada výrobců však nabízí ke stolním mixérům také mixovací lahev jako příslušenství, rozdíly mezi oběma typy se tak do určité míry stírají. Pokud vás příprava ovocných koktejlů přímo v lahvi láká, vybírejte spíše smoothie mixéry, případně stolní mixéry s tímto příslušenstvím. V tabulce se dočtete, které modely dostanete v balení s mixovací lahví.

Možnosti využití stolních mixérů nekončí u smoothie, s jejich pomocí můžete umíchat lité těsto například na palačinky, drtit led nebo vyrábět domácí dětskou výživu a různá pyré. Někteří výrobci rozšiřují portfolio funkcí stolních mixérů také o sekání (například ořechů, bylinek či cibule), ke kterému slouží speciální nástavce. Tzv. super mixéry potom zvládnou připravit i krémovou polévku. Při výběru tedy zvažte, co vše od mixéru očekáváte a k čemu jej v praxi budete používat, a podle toho prostudujte nabídku na trhu.

Stolní a smoothie mixéry jsou na našem trhu k dostání v různých cenových kategoriích. Nejlevnější pořídíte již od jednoho až dvou tisíc korun, širokou nabídku naleznete v cenové hladině do pěti tisíc korun a k dostání jsou i stroje za více než deset tisíc korun. Výsledky našeho testování ukázaly, že vedle nejdražších modelů obstojí a dobrý výkon podají také levnější mixéry.

Abyste byli s mixérem maximálně spokojeni, pouze dobré funkce nestačí. Důležitým faktorem je také snadná a pohodlná obsluha přístroje. Jako tradičně u testů domácích spotřebičů jsme se i na ni zaměřili při zkouškách v laboratoři. A výsledky nás vcelku potěšily, ačkoliv se některé modely nevyvarovaly drobnějším nedostatkům. Za nižšími známkami stálo většinou složitější nastavení programu, obtížné plnění a vyprazdňování či horší manipulace, včetně omezenějších možností použití pro leváky.

Doporučujeme neopomenout také hlučnost mixérů, která je bohužel poměrně velká. V našem testu část modelů dosahovala při práci i více než 90 decibelů. Přestože asi jen málokdo očekává, že zrovna mixér bude tichý pomocník, je dobré věnovat hlučnosti při výběru pozornost.

Závěrem dodejme, že stejně jako u jiných přístrojů není ani u stolních a smoothie mixérů radno podcenit délku přívodního kabelu. Ideální je ani moc dlouhý, ani příliš krátký – aby pohodlně dosáhl ke zdroji energie a zároveň se kvůli přílišné délce při práci nemotal. Prověřte také možnosti skladování kabelu.

Databáze testovaných výrobků

Stolní a smoothie mixéry (44 výrobků)
poslední aktualizace: 2.9.2021


Přihlásit