Jak vybrat stolní nebo smoothie mixér

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2022 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 30.8.2021

Na trhu je mixérů v mnoha cenových kategoriích opravdu hodně. Podle čeho vybírat, abyste si domů přinesli kvalitního kuchyňského pomocníka? Poradíme vám.

Na začátek je důležité vysvětlit, jak se od sebe liší stolní a smoothie mixér. Stolní mixér je tvořen základnou – tělem přístroje, které obsahuje motor a ovládací prvky. Na základnu se nasazuje nádoba podobná džbánu, která je ve spodní části osazena čepelemi. Nahoře se nádoba uzavírá víkem a v průběhu mixování lze u většiny přístrojů otvorem přidávat další suroviny či směs usměrňovat speciálním pěchovadlem.

Vedle toho existují smoothie mixéry, které mají rovněž základnu s motorem, nádoba na mixování má ale spíše podobu lahve a čepele se nacházejí ve speciálním víku, kterým se nádoba šroubuje na přístroj, případně jsou umístěny na základně. Hotový nápoj můžete pít rovnou z lahve, případně si ho v ní vzít kamkoliv s sebou.

Řada výrobců však nabízí ke stolním mixérům také mixovací lahev jako příslušenství, rozdíly mezi oběma typy se tak do určité míry stírají. Pokud vás příprava ovocných koktejlů přímo v lahvi láká, vybírejte spíše smoothie mixéry, případně stolní mixéry s tímto příslušenstvím. V tabulce se dočtete, které modely dostanete v balení s mixovací lahví.

Možnosti využití stolních mixérů nekončí u smoothie, s jejich pomocí můžete umíchat lité těsto například na palačinky, drtit led nebo vyrábět domácí dětskou výživu a různá pyré. Někteří výrobci rozšiřují portfolio funkcí stolních mixérů také o sekání (například ořechů, bylinek či cibule), ke kterému slouží speciální nástavce. Tzv. super mixéry potom zvládnou připravit i krémovou polévku. Při výběru tedy zvažte, co vše od mixéru očekáváte a k čemu jej v praxi budete používat, a podle toho prostudujte nabídku na trhu.

Stolní a smoothie mixéry jsou na našem trhu k dostání v různých cenových kategoriích. Nejlevnější pořídíte již od jednoho až dvou tisíc korun, širokou nabídku naleznete v cenové hladině do pěti tisíc korun a k dostání jsou i stroje za více než deset tisíc korun. Výsledky našeho testování ukázaly, že vedle nejdražších modelů obstojí a dobrý výkon podají také levnější mixéry.

Abyste byli s mixérem maximálně spokojeni, pouze dobré funkce nestačí. Důležitým faktorem je také snadná a pohodlná obsluha přístroje. Jako tradičně u testů domácích spotřebičů jsme se i na ni zaměřili při zkouškách v laboratoři. A výsledky nás vcelku potěšily, ačkoliv se některé modely nevyvarovaly drobnějším nedostatkům. Za nižšími známkami stálo většinou složitější nastavení programu, obtížné plnění a vyprazdňování či horší manipulace, včetně omezenějších možností použití pro leváky.

Doporučujeme neopomenout také hlučnost mixérů, která je bohužel poměrně velká. V našem testu část modelů dosahovala při práci i více než 90 decibelů. Přestože asi jen málokdo očekává, že zrovna mixér bude tichý pomocník, je dobré věnovat hlučnosti při výběru pozornost.

Závěrem dodejme, že stejně jako u jiných přístrojů není ani u stolních a smoothie mixérů radno podcenit délku přívodního kabelu. Ideální je ani moc dlouhý, ani příliš krátký – aby pohodlně dosáhl ke zdroji energie a zároveň se kvůli přílišné délce při práci nemotal. Prověřte také možnosti skladování kabelu.

Databáze testovaných výrobků

Stolní a smoothie mixéry (44 výrobků)
poslední aktualizace: 2.9.2021


Přihlásit