Léčivá síla rostlin: Jírovec maďal (Aesculus hipppocastanum L.)

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2006

Jeden z našich největších stromů je původem z Balkánu a Malé Asie. U nás, stejně jako ve všech evropských zemích, je druhem pěstovaným, který občas zplaňuje. Protože se jeho zralými plody dříve krmili koně, můžeme se setkat i s názvem kaštan koňský. Užívanou částí jsou buď jeho výrazné květy, které rostou v jehlancových latách, nebo zralé oloupané plody. V literatuře se můžeme setkat i s užitím mladé kůry nebo listí.
Všechny kaštanové drogy působí mírně toxicky a ovlivňují funkci hormonů nadledvinek; dává se proto přednost vnějšímu užití nebo (pro případ vnitřní aplikace) podobě tinktur či homeopatických preparátů. V lidovém léčitelství je kaštanové mazání osvědčeným prostředkem při léčbě revmatických potíží, ischiasu, zánětu sedacího nervu, při křečových žilách, zánětu žil, proti trombóze i pro zlepšení krevního oběhu. Masážní tinktury připravíme jednoduše: čerstvé květy pokrájíme najemno, nasypeme do průhledné láhve a zalijeme čistým lékárenským denaturovaným lihem nebo francovkou a necháme na slunci tři týdny macerovat. Bolavá místa pak přefiltrovaným roztokem masírujeme třikrát denně.
Vnitřně se kaštanová tinktura osvědčila při léčbě hemeroidů, žaludečních a střevních křečí, na kloktání či do koupelí. Tento způsob užívání bychom ale měli přenechat odborníkům.

Bylinky při problémech s nespavostí
Nespavost dnes trápí řadu lidí. Příčiny mohou být vnější v podobě nahromadění stresových podnětů a nebo vnitřní, které často souvisí s hormonálními poruchami.
Není radno tyto problémy podceňovat a léčit amatérsky prášky proti spaní. Kromě změny životních návyků nám mohou účinně a šetrně pomoci bylinky: lipový květ, natě meduňky, majoránky, šanty, levandule, třezalky, vřesu, mařinky nebo vrbky, z kulturních rostlin oves a chmel, kořen puškvorce. Účinné jsou čaje i relaxační koupele (např. z ovesné slámy, z meduňky či z lipového květu), kdy jsou aktivní látky vstřebávány celým povrchem těla.




Přihlásit