Těstoviny rychle a chutně: Spaghetti s lilkem

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2007

Spaghetti: Spaghetti se staly právem symbolem italské kuchyně. Pocházejí z jihu země a svůj název odvozují od označení dlouhých, tenkých vláken – „spago“. Spaghetti jsou téměř „univerzálními“ těstovinami, mohou se podávat se všemi druhy omáček či ragú, se zeleninou i s masem.

Suroviny pro 2 osoby


středně velký lilek
3 dobře zralá, měkká šťavnatá rajčata (část nebo všechna lze nahradit rajčatovým pyré)
větší stroužek česneku
tymián, oregáno
olivový olej, sůl

Postup

  • Lilek oloupejte, nakrájejte na asi 1 cm silná kolečka a ta pak na osminy, česnek na plátky, rajčata na kostičky.
  • V pánvi rozpalte olivový olej a smažte na něm asi 5 minut lilek s česnekem. Lilek do sebe rychle vsákne všechen olej, proto ho míchejte, aby se příliš nepřipálil.
  • Po 5 minutách přidejte rajčata nebo pyré, osolte, směs posypte tymiánem a duste pod pokličkou, než se uvaří spaghetti. Oregáno přidejte o trochu později – přibližně 3 minuty před tím, než budou hotové těstoviny.
  • Těstoviny vložte do osolené vroucí vody s kapkou olivového oleje a vařte dle návodu na obalu.
  • Těstoviny slijte, promastěte olivovým olejem, aby se neslepily a rozdělte na talíře. Na spaghetti servírujte lilek s rajčaty a ozdobte dle možnosti čerstvými lístky tymiánu či oregána.
 Oregáno (dobromysl)
Oregáno je příbuzné naší majoránky, ale do jednoho jídla spolu nikdy nepatří. Naopak se skvěle doplňuje s dalšími středomořskými bylinkami, jako je např. tymián nebo bazalka. Ale výborně okoření jídlo i samo. Podle pověstí prý oregáno věnovala lidem řecká bohyně Afrodíté jako symbol radosti. Jeho chuť je lehce nahořklá, ale přitom svěží, vůni má tím intenzivnější, čím více je vystaveno slunečnímu svitu. Sušené oregáno je aromatičtější než čerstvé a přidává se do jídla až ke konci vaření.


Přihlásit