Těstoviny rychle a chutně: Lasagne s cuketou, houbami a šalvějovými lístky

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2007

Lasagne: Na zapékané speciality italské kuchyně jsou nejlepší lasagne. Pocházejí z kraje Emilia- Romagna, kde se připravovaly z tzv. sfoglia – z tence vyváleného vaječného těsta. Čerstvé obdélníkové pláty z porézního nudlového těsta lze snadno připravit i doma. Budete-li kupovat sušené těstoviny, hledejte na obalu informaci, zda se musí před zapékáním uvařit. Plátky vařených lasagní můžete seříznout podle velikosti či tvaru zapékací nádoby. „Instantní“ lasagne, které se nevaří, potřebují pro zapečení větší množství omáčky.

Suroviny

(množství přizpůsobte velikosti zapékací nádoby)
lasagne
cuketa, čerstvé nebo sušené houby
česnek, čerstvé šalvějové lístky
máslo, mléko, hladká mouka, muškátový
ořech, bílý pepř (případně malá cibulka a kurkuma)
sýr, sůl

Postup

  • Připravte si všechny suroviny: cuketu nakrájejte na tenká kolečka (nebo jejich poloviny podle velikosti cukety), česnek a čerstvé houby na jemné plátky, sušené namočte v troše horké vody. Šalvějové lístky nakrájejte na tenké proužky. Sýr nastrouhejte nahrubo nebo nakrájejte na kostičky (ideální je kombinace mozarelly a parmazánu).
  • Uvařte bešamelovou omáčku: na půl litru mléka rozpusťte cca 100 g másla, když začne pěnit, přidejte cca 100 g hladké mouky a pražte, než získá zlatožlutou barvu. Potom za intenzivního míchání pomalu přilévejte mléko a dbejte, aby se nevytvořily Žmolky. Omáčku vařte na mírném plameni asi 10 minut. Poté ji osolte a dochuťte čerstvě namletým bílým pepřem a čerstvě nastrouhaným muškátovým oříškem.
  • Vyzkoušet můžete i výraznější chuť omáčky: do pěnícího másla přidejte nadrobno nakrájenou cibulku, až zesklovatí, posypte moukou a pražte. Barvu omáčky můžete zvýraznit, když k máslu přidáte trochu kurkumy.
  • Zapékací nádobu vymažte máslem. Na dno nalijte část bešamelové omáčky, položte plátky lasagní, na ně vyskládejte vrstvu cukety, s mírou osolte, na každé kolečko dejte plátek česneku, velmi jemně posypte šalvějí a překryjte plátky hub. Zalijte bešamelovou omáčkou a pokračujte ve vrstvení – lasagne, zelenina, omáčka, dokud není nádoba skoro plná (při přeplnění může omáčka během zapékání přetéct). Poslední vrstvu tvoří bešamelová omáčka, rovnoměrně ji posypte sýrem a přidejte vločky másla.
  • Troubu předehřejte na 200 °C a lasagne zapékejte 30–40 minut, až se vytvoří zlatavá kůrka.

Přihlásit