Časopis dTest

TESTY
Vysáváte, nebo víříte prach?
Nezáleží na tom, zda máte byt plný koberců nebo naleštěných plovoucích podlah, prach sedá všude. Ti, co v souladu s moderními trendy přesedlali z celoplošných hustých koberců na podlahy a kusové koberce vědí, že ačkoliv se zdánlivě zbavili lapačů prachu, práce jim spíš přibyla. Na rozdíl od koberce jsou prach a nečistoty na podlaze hned vidět a málokomu se chce vytahovat hlučného miláčka každý den. Právě pro majitele dřevěných, plovoucích, vinylových a jiných tvrdých podlah máme dobrou zprávu: naprostá většina vysavačů je snadno vysává a nepotřebuje na ně žádnou speciální hubici. A dobrá zpráva ještě pokračuje: standardní hubice - ať s přepínáním na vysávání podlah nebo bez něj - nepoškodí ani ty citlivější povrchy. Horší zpráva je naopak určena pro majitele koberců: jen některé vysavače si s prachem v nich dokáží poradit, většina v této své funkci značně „kulhá“. Ve velkém testu přinášíme informace o 23 modelech vysavačů se sáčkovou a bezsáčkovou technologií, nechybí v něm ani značky ETA a Zelmer.
Malí průvodci
Ani nepocítíte, že je nosíte. Tak jsou malé. Nejlehčí z testovaných MP3 přehrávačů váží 15 gramů a ostatní vždy méně než 50 gramů. V aktuálním testu nenajdete multimediální zařízení větších rozměrů, pozornost se soustředila pouze na ty nejmenší a nejkompaktnější. Mezi 19 testovanými hudebními přehrávači kapesních formátů je sedm »dobrých«. A nechybí ani varování: I MP3 přehrávač může být zdraví nebezpečný. Mladých lidí s poškozením sluchu následkem poslechu příliš hlasité hudby přibývá. Jeden z testovaných modelů dokáže vyprodukovat zvuk o hlasitosti 125 decibelů. Pro srovnání: cirkulárka umí „řvát“ na 103 decibelů a vrtací kladivo na „pouhých“ 100 decibelů. Již při hlasitosti 100 dB může, podle lékařů, poslech hudby na MP3 přehrávači vést k nevratnému poškození sluchu a to již po 30 minutách denně.
Dobře spařená káva
Princip kávovaru - překapávače, je znám již od 18. století. Labužníci se ještě dnes rozplývají nad tím, že není nad ruční nalévání vody do síta s kávou. Degustátoři pochválili sedm překapávačů z jedenácti testovaných a prohlásili, že kávu připravují obzvláště »dobře«. To znamená, že se jí – pokud jde o chuť, vzhled a vůni – nedalo téměř nic vytknout. Skutečnost, že následně čtyři ze sedmi pochválených překapávačů si z testu odnesly pouze »uspokojivé« celkové hodnocení, má různé, nikoliv zanedbatelné příčiny.
S hebkým efektem
Poptávka po sušičkách prádla stoupá. Ještě před několika málo lety bychom dotazy na kvalitu sušiček spočítali na prstech jedné ruky, nyní nastává boom. Ostatně zvyšující se prodej potvrzují i tuzemští obchodníci. Pochopitelně že sušení mokrého prádla na čerstvém vzduchu, který je zadarmo, je pro peněženku a životní prostředí nejlepší volbou. Jenže ne každý má dům se zahradou nebo půdu pro sušení prádla či velký, nejraději zastřešený balkon. A taky ne každý touží prádlo věšet na šňůry, když doma může mít pomocníka – sušičku prádla, byť za její službu a pohodlí bude platit. Kvalitní sušičky umí prádlo nejenom usušit podle přání, tedy zvoleného programu, ale i krásně změkčit, takže na aviváže zatěžující životní prostředí lze s klidným svědomím zapomenout.

INFORMAČNÍ SERVIS
Mrtvé duše po Česku

Když zesnulý otec dluží za plyn, čekejte exekutora. Když má přeplatky, absolvujete nedůstojnou anabázi s jejich vymáháním, anebo se peněz raději vzdáte. Pražská plynárenská - není jediná - totiž trpí zvláštní sběratelskou mánií. Kopíruje si úmrtní listy bývalých klientů a ukládá je do archivu. Kdo si převáděl bytový plynoměr po nežijícím příbuzném na sebe, ví, o čem je řeč.
Slabý silný rum
Rum Original Stroh ze Svatého Kříže má podstatné vady na kráse. Nepochází od rakouského výrobce, ale z nelegální palírny na Přerovsku a alkoholu je v něm slabá polovina z deklarovaného množství, jen 34 procenta místo 78 procent.

ZDRAVÍ
Nejoblíbenější potravina – vejce

Tvrzení, že vejce škodí lidskému zdraví, neboť obsahují pro tělo nevhodný cholesterol, jsme mohli nejen v našich krajích slýchat po řadu dlouhých let. Jenže je to jinak - konzumace vajec nejenže lidskému organismu neškodí, ale je pro něj naopak velmi žádoucí. Skutečnost, že s negativní pověstí vajec není něco v pořádku, byla přitom zasvěceným odborníkům podezřelá už dávno. Přes všechny snahy se totiž nedařilo v rámci různých vědeckých studií prokázat souvislost mezi množstvím snědených vajec a obsahem cholesterolu v krvi.
Zlý cholesterol není zas tak zlý
Obdobně jako není pro lidský organismus prospěšné velké množství zlých volných radikálů, ale na druhou stranu jejich absolutní nepřítomnost škodí také, je tak tomu i se zlým cholesterolem. Tělo jej v určité míře nezbytně potřebuje. Poslední výzkumy dokonce prokazují, že jeho příliš nízká hladina nejenže není ideálním cílem, ale může vést i k vyššímu riziku rakoviny.

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ ČR
Téměř každý z nás se někdy dostal do situace, kdy veškeré dostupné finanční prostředky nestačí na pokrytí aktuálních potřeb. V tu chvíli se rozhlížíme kolem sebe a rázem se na nás začne valit spousta nabídek na výhodné a ještě výhodnější úvěry a půjčky. Stáváme se potencionálním klientem, o kterého se jejich poskytovatelé perou. Nemusí být ovšem jednoduché vybrat z široké nabídky ten nejvhodnější produkt. Přitom právě toto rozhodnutí může zásadně ovlivnit naši budoucnost - rizika, která obnáší, jsou značná.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit