Časopis dTest

TESTY
Pozitivní trend pokračuje
Dětské autosedačky systému Isofix, které se zasunují do kotevních úchytů vozidla a jsou pevně spojeny s jeho karosérií, poskytují dětem vysokou ochranu při čelních i bočních nárazech. Použijí-li se pouze sedačky a připevní-li se tříbodovým pásem vozidla, o něco klesne míra jejich bezpečnosti. Myslete na to, když si budete pořizovat nové auto a dejte přednost značce, která již má ony kotevní úchyty. Navíc u systému Isofix jsou prakticky vyloučeny chyby při instalaci sedačky. Přeprava dítě v co nejbezpečnější a v co nejpohodlnější autosedačce leze do peněz. Řešením jsou vícerozsahové sedačky, které pokrývají buď dvě, či dokonce tři normové skupiny. Máte-li políčeno na autosedačku, která je určena dětem od 9 do 36 kg (skupina I/II/III), nejdříve popřemýšlejte. Batolata nebo starší děti drobnějšího vzrůstu se v sedačce s masivním čalouněním po stranách a s vysokým záchytným korpusem nebudou cítit dobře. Výhodnější, byť ne pro peněženku, je pořízení sedačky 0+ (do 13 kg), poté sedačky I (9 až 18 kg) a nakonec přejít ke skupině II/III (15 až 36 kg). V testu naleznete 27 dětských autosedaček normových skupin 0 až III, z nichž si jen 15 odneslo dobré hodnocení.
Se sáčkem nebo bez?
K úspěšnému zvládnutí domácího úklidu potřebujete hlavně a především kvalitní vysavač. Ten by měl splňovat dvě základní podmínky: dobře odstranit prach z povrchu a uchovat jej v sáčku nebo prachové nádobě. V testu jsou zastoupeny různé kategorie přístrojů; větší a dražší vysavače se sáčkovou technologií, které celkově podávají lepší výkony, a levnější vysavače s bezsáčkovou technologií. Ty svými výsledky potvrzují, že vysavače vybavené prachovými boxy se nedokáží „klasickým“ modelům vyrovnat ani ve schopnosti zadržovat prach, nehledě na nepraktičnost obsluhy při vyprazdňování prachového boxu. Mezi testovanými 23 vysavači najdete kvalitní výrobky, které si poradí s prachem, zvířecími chlupy i špínou usazenou ve škvírách, ale i vysavače, jež si takové označení vlastně ani nezaslouží, neb vysávat neumí.
… a bude hůř?
Na podzim loňského roku jsme poprvé vyzkoušeli bumping. Snadno a bez jediné stopy jsme otevřeli dvě cylindrické vložky s vysokou úrovní ochrany majetku, které měly být odolné proti překonání. U jedné nám to trvalo 62 vteřin, u druhé 272 vteřin (viz TEST 11/2007). A protože bumping opravdu nelze brát na lehkou váhu, vyzkoušeli jsme další dvě cylindrické vložky, jednu s bezpečnostní třídou 3 a druhou s bezpečnostní třídou 4. Za zamčené dveře jsme se opět dostali. Bez poškození, jak jinak…
Na paprsky s rozumem
V červnovém vydání časopisu TEST jste měli možnost seznámit se s první částí testu opalovacích přípravků. Pro ty, kterým prvních deset testovaných výrobků, z nichž všechny získaly hodnocení »dobrý«, nestačilo k výběru či v nich nenalezli výsledky svého oblíbeného výrobku, přinášíme druhou část. Z osmi dalších výrobků, které jsou k dostání na českém trhu, je tentokrát vhodná ke koupi pouhá polovina. Druhá polovina testovaných produktů nesplňuje nároky kladené na opalovací přípravky, protože jejich ochranný faktor nedosahuje hodnot deklarovaných na obalu a to buď v oblasti ochrany před UVA, nebo UVB zářením.

ZDRAVÍ
Střezte se černé henny

Malování černou hennou může vážně poškodit zdraví. Barviva přidaná do pasty z henny k dosažení temně černého zbarvení připomínající tetování a k prodloužení jeho trvanlivosti jsou známá alergickými reakcemi, které navozují. Reakce mohou být spuštěny vinou vysoké koncentrace barviv. V těžkých případech je nutná rychlá lékařská pomoc nebo dokonce hospitalizace. Mezi dlouhodobé následky „tetování“ černou hennou se řadí trvalé poškození kůže, alergický zánět kůže či různé kombinované alergické reakce.
Máte strach z grilování?
Pro jedny je večerní grilování na zahrádce s přáteli symbolem relaxace a pohody, pro jiné vychytaným trikem ďábla, který se nám kromě duše snaží uzmout i naše zdraví. Pravda je ale jako obvykle uprostřed a míra zdravotních rizik záleží především na nás samotných. Na žebříčku tepelných úprav masa pro někoho možná kupodivu není grilování zdaleka na posledním místě. Zdravotně optimálního vaření v páře sice nedosahuje, ani na „stříbrné“ dušení a „bronzové“ vaření ve vodě. Pomyslnou čtvrtou příčku ale grilování celkem bezpečně drží před restováním, pečením a smažením, které je z tepelných úprav masa nejrizikovější.

INFORMAČNÍ SERVIS
Nevydařené protézy

Do redakce Černých ovcí přišel dopis. Z obsahu bylo jasné, že ten, kdo ho píše, je nešťastný a potřebuje pomoci. Dopis napsal Alojz Janiga, který ve svých 52 letech bydlí v Domově pro seniory v Heřmanově Městci. Před třemi lety přišel o pravou nohu a na té levé o polovinu chodidla. Do dnešního dne nemá protézy, které by mu umožnily chůzi. A to je jeho velké trápení.

SOS – SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ

Sezóna letních dovolených se dostává do plného proudu a problém neúplných cen zájezdů stále přetrvává. Sdružení obrany spotřebitelů neuvádění konečných cen zájezdů kritizovalo již v minulém roce. Situace se ale bohužel příliš nezměnila. I v letošním roce praxe upravování cen způsobem, aby vypadaly nižší, u většiny cestovních kanceláří přetrvává. Zároveň opět došlo ke zvýšení jednotlivých povinných poplatků, které musí spotřebitelé zaplatit, aby na zájezd mohli odjet.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit