Léčivá síla rostlin: Libeček lékařský (Levisticum officinale Koch)

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2021 Obsah srpnového dTestu

Publikováno v časopise 7/2008

Až do dvou metrů dorůstající trvalka pochází z Přední Asie. Rostlina pěstovaná na našich zahrádkách je s největší pravdě-podobností kulturní odrůdou planého libečku perského. Pokud ho najdete ve volné přírodě, jde o zplanělý exemplář. Libeček znala už antická kultura, ve středověku dokonce Karel Veliký jeho pěstování v zahradách nařídil zvláštním výnosem. Rostlina má listy podobné celeru a je charakteristická velmi intenzivní vůní, která připomíná polévkové koření. Libeček na zahrádce je nenáročnou bylinou, pokud má dostatečně hlubokou a výživnou půdu s přiměřeným množstvím vláhy.
Pro léčebné účely se sbírá oddenek s kořeny z dvou až tříletých rostlin buď na podzim po uschnutí nadzemní části anebo časně zjara, než rostlina vyraší ze země. Pokud pěstujeme libeček pro tyto účely, nedovolíme mu vyčerpávat sílu z kořenů tvorbou semen. Omyté a osušené kořeny sušíme při teplotách do 40 °C. Oddenek obsahuje značné množství silic a je významným diuretikem. Pomáhá zejména vylučovat z těla chloridy, a protože obsahuje i nezanedbatelné množství vitamínů, řadí se v bylinářské praxi k jarním bylinám čistícím krev. Usnadňuje trávení těžších jídel, pomáhá zlepšit vylučování žaludečních šťáv, takže může být dobrým pomocníkem při některých formách dyspepsií, zejména u starších osob. Libeček má výborné účinky při léčbě zánětů dolních močových cest, pomáhá i při boji s močovými kameny. Při nachlazení a onemocněních dýchacích cest pomáhá rozpouštět hleny, v Americe se dlouho užívaly pro tyto účely kandované oddenky libečku. Libeček je též dobrou bylinou pro léčbu nepravidelné menstruace. Libečkový oddenek (čtvrt dílu) ve směsi s březovým listem (celý díl), natí vřesu a kořenem jehlice trnité (půl dílu) a natí rdesna (čtvrt dílu) poslouží pro koupele revmatismem stižených kloubů. Droga se nedoporučuje lidem s těžkými poruchami ledvin a těm, kteří jsou alergičtí na její silné aroma; často se proto používá spíš než samotný ve směsích s podobně působícími bylinami.
Preventivně užíváme libeček jako znamenité koření (oblíbený je zejména v kuchyni krkonošské, kde se mu říká vopich) do polévek, omáček, na těžší masa a k houbám. Čerstvý je velmi aromatický, sušením se vůně ztrácí a proto dáváme přednost konzervaci mražením.

Přihlásit