ESC: Může vám zachránit život

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 7/2008

Vybavení vozidel systémem ESC stále není považováno za standardní vybavení a výrobci si za tento „nadstandard“ účtují částky, které výrazně převyšují skutečné náklady. Někteří, například Ford, Hyundai, Mazda nebo Mitsubishi, montují ESC stále více jako součást základního vybavení svých vozidel. Jiní výrobci, jako Opel nebo Kia počet modelů s ESC v základní výbavě nezvýšili. A to i přesto, že zmínění výrobci rozšířili počet modelů, u nichž nabízí možnost vybavení ESC doplňkově. I když technika je mocná, není zázračná. Tím, kdo dokáže nejlépe předejít dopravní nehodě, je vždy zodpovědný řidič!

Protijedoucí vozidlo v nepřehledné zatáčce, dítě vběhnuvší před auto, náhle otevřené dveře parkujícího auta či na českých silnicích tak běžné vyjeté koleje plné vody… Musíte se co nejrychleji vyhnout, či se podle situace pokusit zachovat směr. V takových případech – zejména na sněhu, vlhké vozovce nebo při vysoké rychlosti – hrozí podklouznutí některého z kol a smyk. A otázka pro řidiče: absolvovali jste školu smyku?
Při nákupu nového auta, pokud se zajímáme o jeho bezpečnost, vyhledáváme hodnocení prvků sekundární bezpečnosti, které dokáží posádku ochránit v případě, že již došlo k dopravní nehodě. Mezi ně patří především hodnocení bezpečnosti prostřednictvím nárazových zkoušek Euro NCAP. Vedle nich však existují i prvky tzv. primární bezpečnosti, které mají za úkol předejít dopravní nehodě. Investice do jejich vývoje a rozšiřování jsou jednou z priorit institucí zabývající se bezpečnosti automobilů a silničního provozu.
Jedním z nejúčinnějších systémů primární bezpečnosti je systém ESC – elektronická kontrola stability (u nás známý spíše pod zkratkou ESP). Ten dokáže zamezit ztrátě kontroly nad vozidlem ve většině případů, které by jinak skončily smykem.

Přihlásit