Časopis dTest

TESTY
Houbička v ruce nebo ramena v myčce?
Myčky nádobí se pomalu a jistě stávají běžnou součástí velké, ale i malé domácnosti. V hlavách mnohých nicméně stále hlodají pochybnosti o schopnostech a zejména spotřebě těchto přístrojů. Obavy snad byly namístě tak před patnácti lety, když si myčky dokázaly „vzít“ okolo 20 litrů vody na jeden mycí cyklus (před třiceti lety to bylo až 80 litrů!). Dnes totéž zvládnou se 14 litry při použití úsporného mycího programu a špičkovým výrobkům postačí dokonce 10 až 12 litrů. Se spotřebou elektrické energie to také není zlé, většina přístrojů spotřebuje jen něco málo přes 1 kilowatthodinu. Zda se vám nákup myčky vyplatí, si vyzkoušíte jednoduše. Zkuste umýt nahromaděné nádobí za dva dny ve čtrnácti litrech teplé vody. Pokud to jsou čtyři šálky od kávy, myčku nepotřebujete. Budete-li za dva dny mít plný dřez a mytím strávíte více než půl hodiny, investujte do myčky.Testovali jsme 17 myček nádobí značek AEG, Miele, Electrolux, Zanussi, Fagor, Bosch, Beko, Candy, Indesit, Whirlpool (15 se šířkou 60 cm a 2 se šířkou 45 cm).
Jistota i za pár korun
Útok slunečních paprsků na začátku června nenechává nikoho na pochybách o tom, že léto je tady. Nezřízené „opékání se“ na slunci, kdy kůže je nedostatečně a nekvalitně chráněna před škodlivými následky slunečního záření, se podepisuje na zvyšujícím se výskytu zhoubných melanomů. Ochrana před zářením UVB, které při nadměrných dávkách způsobuje spálení pokožky a zvyšuje riziko rakoviny kůže, je vyjádřena hodnotou ochranného faktoru (zkratka OF či SPF), na níž jsme při volbě opalovacího krému zvyklí. Ochrana před UVA zářením dosud není na všech výrobcích jednotně označena. UVA záření proniká hlouběji do kůže a způsobuje její předčasné stárnutí; také se pravděpodobně podílí na vzniku rakoviny kůže. Před začátkem dovolených jsme se zaměřili na opalovací prostředky, které jsme podrobili přísným zkouškám. Máme dobrou zprávu: kvalitní sluneční ochrana nemusí být drahá. Přinášíme informace o prvních deseti výrobcích, druhou desítku připravujeme do červencového vydání.
Pro dobře upravený účes
Po pěnových tužidlech nejčastěji sahají ženy s jemnými krátkými vlasy. Přípravky jsou však vhodné pro jakoukoliv délku vlasů, což bylo ověřeno na dobrovolnicích, které se účastnily testu. Největším lákadlem, který rozhoduje o koupi, je slib silného zpevnění vlasů, aniž by utrpěla jejich pružnost, zvětšeného objemu a vysoké stálosti účesu. Ze čtrnácti testovaných pěnových tužidel se devět dobře osvědčilo a jedno dokonce velmi dobře.
Crash testy Škody Superb
Nejnovější výsledky testů bezpečnosti automobilů Euro NCAP přinesly i výsledky crash testů nové Škody Superb. Ta v náročných nárazových zkouškách obstála jako zatím nejlepší automobil této značky. Výsledky nárazových zkoušek jsou porovnatelné pouze v rámci stejné váhové kategorie, tedy mezi velkými rodinnými vozy. Sem se řadí letos také otestované Audi A4, které skončilo s prakticky stejným hodnocením jako nový Superb.

INFORMAČNÍ SERVIS
České pivo

Nestane-li se do 21. července letošního roku nic neočekávaného, mohou se tuzemští spotřebitelé ještě letos dočkat na etiketách piva vyrobeného v ČR vizuálního potvrzení jeho původu prostřednictvím názvu „České pivo“. Tedy pouze u piv, která budou respektovat podmínky výroby podle žádosti, jejíž odsouhlasení Bruselem zaručí příslušným výrobkům evropskou ochranu zeměpisného původu.
Trocha námahy se vyplatí
V době, kdy se v síti tuzemských lékáren i v řadě potravinářských obchodů prodává skutečně široké spektrum veškerých myslitelných čajů jako prevence proti veškerým myslitelným nemocem, se zdá být vlastní sběr bylin reliktem historie a bab kořenářek. Háček je v tom, že jedině při osobním sběru člověk skutečně ví, co sbírá a kde to sbírá a při následné konzumaci má úplně jiný, „osobnější“ dobrý pocit z dobře vykonané práce. I to násobí pozitivní účinek bylinných čajů, sloužících v minulosti jako dostupný, ale skutečně účinný lék proti čemukoli.
Černé ovce: Sponzorský dar
Když se řekne „sponzorský dar“, je naprosto jasné, že se jedná o dobrovolný příspěvek, na který nikdo nemá nárok a který nemůže být vymahatelný. Pořad Černé ovce zaujalo, že nemocnice v Brně si vynucuje sponzorský dar za operaci šedého očního zákalu. Ovšem vyžadování sponzorských příspěvků za úhradu péče, hrazené ze zdravotního pojištění, není v souladu s českým právním řádem.
BR>

SOS – SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a spotřebitelskými organizacemi odstartovalo pilotní projekt, který umožní řešit spory mezi spotřebiteli a podnikateli mimosoudní cestou. Předpokládá se, že pomocí tohoto systému by se mělo ročně vyřešit zhruba tři tisícovky sporů.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit