5 otázek pro Karolínu Tomsovou

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Jejím úkolem je dohlížet na zodpovídání desítek tisíc dotazů od spotřebitelů a odhalovat díky nim nekalé praktiky prodejců a dalších subjektů, o kterých pak dále informujeme v článcích v časopise, na webu či v tiskových zprávách. Představujeme vedoucí spotřebitelské poradny dTestu Karolínu Tomsovou. Jakou je ona sama spotřebitelkou? Co ji těší a co rozčiluje? Na čem právě pracuje?

Karolína Tomsová (1992) po zkušenostech z několika menších advokátních kanceláří zakotvila v právním oddělení dTestu, kde se nejprve věnovala smírnému řešení sporů v rámci služby VašeStížnosti.cz a v roce 2016 převzala funkci vedoucí spotřebitelské poradny. V průběhu svých studií strávila dva roky v zahraničí, a to nejprve ve Francii a potom ve Finsku. Velkou část svého volného času tráví u bazénu jako trenérka synchronizovaného plavání pro sportovní klub SK Neptun Praha, za který dříve sama závodně plavala.

Jaká jsi spotřebitelka?

Snažím se být obezřetná, nepatřím však mezi věčné stěžovatele. Do reklamací se pouštím, jen když jde o něco zásadnějšího. Možná je to částečně i důsledkem jisté ostražitosti, se kterou jako právnička přistupuji k uzavírání smluv, a navíc si před každou větší investicí zjišťuji maximum možných informací. Zkušenosti spotřebitelů, se kterými se v poradně dTestu setkáváme, mě utvrzují v tom, že předběžné opatrnosti není nikdy dost.

Co tě jako spotřebitelku nejvíce rozčiluje?

Opravdu mě rozčilují obchodníci, kteří mají dojem, že jsou k nim zákony strašně nespravedlivé, a zdráhají se přijímat reklamace a vracet spotřebitelům peníze za zboží nakoupené v e-shopech. Myslím, že to zanedbatelné množství „vychytralých“ a věčně nespokojených spotřebitelů se v žádném případě nemůže rovnat počtu těch, kteří na svá práva - ať už z časových nebo jiných důvodů - naprosto rezignují.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Zatím jsem při řešení vlastních reklamací vytáhla občanský zákoník pouze jednou. Zdá se, že řada podnikatelů si neláme hlavu s tím, co se v něm píše, a raději si vymýšlí vlastní pravidla, o kterých pak tvrdí spotřebitelům, že vychází ze zákona. Počítají s tím, že se obyčejný člověk obloukem vyhne džungli paragrafů, poslušně svěsí uši a nechá si líbit cokoli. V mém případě prodávající očividně nepovažoval za vadu, že objednaný nábytek přišel nekompletní a nebyl v odpovídající kvalitě. Když obchodník nakonec reklamaci uznal, pokusil se mi slevu vnutit formou poukázky na další nákup. To je řešení hodné chytré Horákyně, o jakých v naší poradně slýcháme dnes a denně. Bohužel mnozí spotřebitelé netuší, že na takové řešení nemusí přistoupit, a nechají si poukázku vnutit.

Na čem momentálně pracuješ?

V současné době se v rámci Evropské unie jedná o přijetí nových směrnic, které by měly reagovat na rychlý technologický rozvoj a vzrůstající objem online prodeje. Intenzivně proto spolupracujeme s Ministerstvem průmyslu a obchodu, abychom dosáhli co nejlepší úrovně ochrany spotřebitelských práv v budoucí legislativě.

V rámci Evropské spotřebitelské organizace BEUC se nyní pro změnu řeší nová pravidla pro telekomunikační služby, která by se měla vztahovat i na takové formy komunikace, jakými jsou WhatsApp a Skype, a soustavné diskuze probíhají o některých otázkách souvisejících s autorským právem, z nichž se spotřebitelů nejcitelněji dotýká problém geo-blockingu. Během prosince se tato témata budou probírat na konferenci v Berlíně, které se za dTest zúčastním.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Těším se, až se za mnou po Novém roce přiletí podívat můj bratr, který se před rokem odstěhoval s manželkou do Kanady a který mi tak už po druhé bude chybět u vánočního stromečku. Jinak samozřejmě na samotné Vánoce, cukroví a rodinnou pohodu.

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit