5 otázek pro Jana Hroudu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Podílí se na plánování testů, komunikuje s laboratořemi, setkává se se zahraničními partnery ze spotřebitelských organizací, které se účastní společných projektů, zastupuje dTest v mezinárodní organizaci ICRT (International Consumer Research and Testing) a pomáhá také s přípravou časopisu. Takový je stručný náčrt pracovní náplně vedoucího testování dTestu Jana Hroudy. Jakým je on sám spotřebitelem? Co ho rozčiluje, na čem pracuje a na co se momentálně těší?

Jan Hrouda (1982) vystudoval Vyšší odbornou školu publicistiky a Fakultu sociálních věd UK, obor sociologie a sociální politika. V dTestu pracuje od roku 2010, v současné době jako manažer testování a pomocný editor. Ve volném čase se zajímá o kulturu, zvláště o elektronickou hudbu, počítačové hry a sci-fi, dále o fotografování, vlakovou dopravu či současnou vědu, zejména o společenskovědní obory, fyziku, průzkum vesmíru, filosofii, religionistiku a výzkum vědomí.

Jaký jsi spotřebitel?

Myslím, že celkem skromný a relativně zodpovědný. Třeba nové domácí spotřebiče kupuju méně často, než je asi zvykem, a řadu spotřebičů ani doma nepoužívám.

Na druhou stranu, co se týče elektroniky, patřím mezi takzvané „early adopters“, tedy uživatele, kteří mají rádi nové technologie a osvojují si je mezi prvními. Počítač jsem tak měl už v době, kdy si většina myslela, že jde jen o pofidérní zábavu pro podivíny, první MP3 přehrávač jsem objednal ze zahraničí ještě na konci éry walkmanů a tak dále. Zároveň si však nepořizuju jakoukoliv novinku jen tak pro nic za nic, musím mít pocit, že mi k něčemu bude opravdu užitečná.

Nad výběrem konkrétního modelu pak obvykle trávím docela dost času. Řídím se jak našimi testy, tak si rád zjišťuji i zkušenosti uživatelů na všech možných českých a anglických serverech. Neumím zkrátka nakupovat impulzivně, leda tak knihy nebo sem tam oblečení.

Co tě jako spotřebitele nejvíce rozčiluje?

Když z nás výrobci zkouší dělat hlupáky. Takže různé klamavé praktiky, scestné reklamy, když výrobci vyvolávají umělou poptávku po zbytečných funkcích či rovnou celých produktech nebo když šetří na nesprávných místech. Také mě občas vytáčí přístup personálu, to je asi celkem známý zdejší neduh.

Co se týče potravin, mám například jistou averzi ke spojením typu „nové“ nebo “nová receptura”. Když podobný nápis vidím, okamžitě mám podezření, že výrobek bude nejspíš chutnat hůř než dřív nebo získám za stejnou cenu menší balení. Není to sice žádná horká novinka, ale nikdy třeba nezapomenu na to, co před mnoha lety nejmenovaná česká značka provedla s mými oblíbenými polomáčenými sušenkami. Ze dne na den se z vynikající laskominy stalo plastové cosi. A podobných příkladů lze najít spoustu.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Asi to, že jsem dosud nemusel za svá práva nějak zásadně bojovat. Nevzpomínám, že bych se setkal s nějakými nepříjemnosti při řešení reklamací nebo že by nějaký produkt zásadně nesplnil mé očekávání. Asi to souvisí s tím, že nakupuji střídmě a s rozvahou, ale možná jsem měl prostě zatím jen štěstí. Každopádně vím, že se mohu kdykoliv obrátit na kolegy z naší poradny, kteří by mi případné bití za má práva značně usnadnili.

Možná ještě stojí za zmínku, že jsem se naučil důrazně říkat ne různým podomním a telefonním prodejcům a ani na prodejně si nenechám vnutit kdejakou zbytečnost nebo „skvělou“ nadbytečnou službu. Přiznávám, že za studentských let jsem podobnou chybu párkrát udělal a pak litoval.

Na čem momentálně pracuješ?

Se zahraničními kolegy právě dokončujeme přípravu několika zajímavých testů, ale o tom bohužel nemůžu prozradit nic konkrétního. Zrovna se také chystám na velké setkání zástupců spotřebitelských organizací z celého světa sdružených pod hlavičkou ICRT. Krom výměny zkušeností a vzájemného inspirování budeme řešit užší a efektivnější spolupráci do budoucna, plánovat různorodé společné projekty nejen na poli testování a také se seznámíme s novými členy. Například jen za uplynulý rok do ICRT vstoupily dvě čínské, dvě maďarské a jedna ruská spotřebitelská organizace.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Vždycky se těším na nové výsledky testů, zejména potravin. Krom toho momentálně hlavně na léto, koupání, výlety vlakem, hudební festivaly nebo na začátek července, kdy k Jupiteru konečně doletí sonda Juno (loni jsem zas hodně prožíval průlet sondy New Horizons kolem Pluta). Neustále se pak těším na nová hudební alba a koncerty, nové díly oblíbených seriálů, nové hry a samozřejmě na další Star Wars.

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit