5 otázek pro Jakuba Krauseho

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Řešení sporu s podnikatelem bez účasti soudu představuje pro spotřebitele vhodnou možnost, jak se rychleji a s menším úsilím domoci svých práv. dTest již tři roky úspěšně provozuje službu smírného řešení sporů VašeStížnosti.cz. Koordinátorem služby a expertem dTestu na problematiku vymáhání spotřebitelských práv je Jakub Krause. Jaký je on sám spotřebitelem? Na čem právě pracuje? Co ho těší a co naopak rozčiluje?

Jakub Krause (1991) roce 2011 absolvoval Gymnázium v Nové Pace a nyní studuje Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.  Rok pracoval v advokátní kanceláři s generální praxí. Od léta 2015 působí v dTestu jako koordinátor smírného řešení sporů VašeStížnosti.cz. Již od šesti let se věnuje tenisu, rád cestuje se svou přítelkyní a zajímá se o aktuální dění. 

Jaký jsi spotřebitel?

Od doby, co pracuji v dTestu, jsem mnohem více obezřetný než tomu bylo v minulosti. Například dříve jsem moc neřešil, jaké má daný eshop obchodní podmínky nebo jak se obchod staví k reklamacím. Prostě jsem si přečetl na webu recenze a dál to neřešil. Po zkušenostech z řešení stížností jsem si uvědomil, že recenze nemusí být všechno. Sice mohou posloužit jako prevence před podvodníky, kteří zboží ani nezašlou, člověk se z nich ale například nedozví, jak se daný obchodník postaví k problému, který se objeví třeba až půl roku po zakoupení zboží. Některé recenze navíc mohou být klamavé. Zvláště podezřelé jsou ty, jež se objevují přímo na webových stránkách obchodníka.

Co tě jako spotřebitele nejvíce rozčiluje?

Obecně nemám rád prospěchářství a bezohlednost. Proto mě rozčiluje, když se někteří obchodníci snaží přechytračit spotřebitele místo toho, aby se je snažili zaujmout svými produkty. Hledají různé právní kličky a využívají toho, že spotřebitelé často neznají všechna svá práva. Škodí tak nejen spotřebitelům, ale nepřímo to má dopad i na poctivé obchodníky, protože jsou jim ukládány nové povinnosti v souvislosti se zpřísňující se legislativou na ochranu spotřebitele.

Problémem je také nízká vymahatelnost práva. Většina sporů mezi obchodníky a spotřebiteli je o malé částky a soudní spory jsou navíc často zdlouhavé a finančně náročné. A pokud víte, že nemáte zaručeno, že se svého práva domůžete, i když spor vyhrajete, nedivím se, že se do takového sporu spotřebitelé nepouští.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Snažím se problémům předcházet, proto za úspěch považuji, pokud nemusím žádný spor řešit. Někdy se však člověk sporu nevyhne. Nedávno jsem reklamoval mobilní telefon, jednalo se již o třetí reklamaci pro stejnou vadu, proto jsem při uplatnění reklamace žádal odstoupení od smlouvy. Prodejce reklamaci uznal, avšak místo vrácení peněz provedl opravu. Argumentoval tím, že se nejedná o stejnou vadu, protože tentokrát musel opravit i něco navíc. S tím jsem nesouhlasil, neboť projev vady byl naprosto stejný jako u předchozích dvou. Zaslal jsem proto prodejci dopis, ve kterém jsem jej upozornil, že nejednal v souladu se zákonem a ustálenou judikaturou. Po tomto dopise prodejce již můj nárok uznal a dokonce přidal i omluvu. Proto je důležité se ozvat, když víte, že jste v právu.

Na čem momentálně pracuješ?

Společně s kolegyněmi z VašeStížnosti.cz se stále snažíme urovnávat spory mezi spotřebiteli a obchodníky a informujeme spotřebitele o jejich právech a povinnostech. Dále budu pokračovat ve spolupráci s kolegy z evropské spotřebitelské organizace (BEUC), kteří se také zaměřují na problematiku vymahatelnosti práva. A jako student musím ještě splnit svou poslední studijní povinnost, a to dopsání diplomové práce.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Moc se těším na Vánoce a na vánoční svátky. Je to výjimečná část roku, která má jedinečnou atmosféru, která dolehne asi téměř na každého. A také se těším na příští rok, neboť od 15. června 2017 by v rámci EU měly být odstraněny poplatky za roaming do určitého objemu využitých služeb. Na cestách po EU už tak nebudu muset řešit, kolik jsem v zahraničí při krátkodobé návštěvě provolal nebo prosurfoval. 

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit