5 otázek pro Lukáše Zeleného

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Dohlíží na chod spotřebitelské poradny a služby pro mimosoudní řešení sporů VašeStížnosti.cz, sleduje spotřebitelské kauzy a aktuální legislativu, komunikuje s ministerstvy, poslanci, senátory a dozorovými orgány, vysvětluje spotřebitelům jejich práva v článcích, komentuje spotřebitelská témata v médiích. To je jen stručný obsah části pracovní náplně vedoucího právního oddělení dTestu Lukáše Zeleného. Jakým je on sám spotřebitelem? Co ho rozčiluje, na čem pracuje a na co se momentálně těší?

Lukáš Zelený (1987) působil během svých studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze jako stážista na Úřadu vlády, kde se věnoval ochraně lidských práv. Následně se stal poradcem spotřebitelské poradny dTestu, později jejím vedoucím a nyní již třetím rokem vede v dTestu právní oddělení. Je předsedou Spotřebitelského poradního výboru při MPO ČR a členem Mezirezortní pracovní skupiny pro Priority spotřebitelské politiky v letech 2015 – 2020. Aktuálně se zapojil do činnosti Pracovní skupiny pro revizi spotřebitelského práva ČR. Mezi jeho zájmy patří cestování, plavání a historie. 

Jaký jsi spotřebitel?

Domnívám se, že většina našich čtenářů a čtenářek očekává, že odpovím, že jsem svědomitým spotřebitelem, který vždy náležitě hájí svá spotřebitelská práva. Pravda je ovšem malinko odlišná – jelikož času není nazbyt, tak drobné záležitosti většinou neřeším. Samozřejmě, pokud by mi obchodník nechtěl uznat jednoznačně oprávněnou reklamaci, tak bych se bránil.

Na druhou stranu, v rodině si všichni zvykli, že když mají „doma“ právníka, tak chtějí všechno řešit. A jim většinou takovou prosbu neodmítnu. Takže jsem si již vyzkoušel, jak vypadá komunikace s pojišťovnou a Českou kanceláří pojistitelů, pokud spotřebitel nesouhlasí s vymáháním platby za údajně nezaplacené povinné ručení, jak probíhá dohadování se s mobilním operátorem při vymáhání nezákonně sjednané smluvní pokuty či jak argumentovat, pokud velký obchodní řetězec nechce uznat reklamaci sekačky na trávu.

Co tě jako spotřebitele nejvíce rozčiluje?

Často mám pocit, že obchodníci v České republice neví, jak se mají chovat k zákazníkům. Pokud již musím zavítat do obchodu, tak se mnohdy setkávám s nedoplněným zbožím v regálech, s ne zrovna hezky vypadající zeleninou či ovocem, s dlouhými frontami u pokladen či nepříjemným personálem. Nemluvě o tom, že ochranka v obchodě nevypadá zrovna důvěryhodně. A když se k tomu přidají zkušenosti mnohých spotřebitelů s reklamacemi třeba obuvi, tak jsem přesvědčen, že tudy cesta nevede. Obchodníci by se mohli inspirovat v zahraničí a alespoň se pokusit nastavit srovnatelnou úroveň služeb. Je třeba říci, že na změnu poskytovaných služeb mohou zatlačit sami spotřebitelé, a to volbou obchodu, který budou navštěvovat.

Dále mě rozčiluje situace ohledně dodavatelů energií, mobilních operátorů a také cestovních kanceláří. Chování k zákazníkům mnohdy nemají zrovna vybíravé. A když se spotřebitelská organizace snaží o odstranění nerovnováhy práv, na kterou doplácejí spotřebitelé, tak využívají neuvěřitelné lobby a snaží se těmto snahám zabránit.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Jak už jsem uvedl, pokud jde o drobnosti, tak ty mnohdy kvůli nedostatku času neřeším nebo jejich řešení odkládám. Což nedoporučuji žádnému spotřebiteli, svá práva bychom měli náležitě hájit. Ale když už se do řešení nějakého problému pustím, tak se jej snažím dotáhnout do konce. Asi největší radost jsem měl po vyhraném boji s pojišťovnou, která odmítala spotřebiteli poskytnout plnění ze životního pojištění, a to přesto, že spotřebitel utrpěl velmi vážná zranění.

Na čem momentálně pracuješ?

dTest každoročně vyhlašuje soutěž Spotřeba pro život, spočívající v tvorbě vzorového čísla spotřebitelského časopisu pro mládež zaměřeného na testování výrobků a služeb. Letos jsme soutěž vyhlásili již po osmé. A právě v těchto dnech probíhá vyhodnocování soutěžních časopisů. Do soutěže bylo přihlášeno 52 časopisů a na jejich tvorbě se podílelo přes 200 studentů středních škol. Vždy mě velmi potěší, když vidím, jak se nad spotřebitelskými tématy (letošním tématem byly marketingové triky) dokáží zamyslet již středoškoláci a jak dokáží pracovat s grafikou. Hodnocení časopisů je tedy radost.

Nadále také pokračujeme v naší kampani Stop drahým osmičkám, kde se nám před pár měsíci podařilo dosáhnout změny zákona o ochraně spotřebitele. Nově obchodníci nesmí pro kontakt se spotřebiteli užívat linky s cenou vyšší, než je běžná sazba. Aktuálně tedy zjišťujeme, zda všichni obchodníci tento zákaz dodržují, a případně připravujeme právní kroky, včetně výzev ke zdržení se protiprávní činnosti.

Je také jasné, že všichni ještě pracujeme na kampani Chci výhodnější energie. Ale o té už tu nic říkat nebudu, protože o ní bylo napsáno již velmi mnoho a určitě k tomu ještě něco napíšeme.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Právě díky kampani Chci výhodnější energie jsme odhalili mnoho nedostatků na trhu s energiemi, které poškozují české spotřebitele. Třeba jsme zjistili, že někteří dodavatelé svým zákazníkům nechtějí za žádnou cenu sdělovat, na jak dlouho mají uzavřenou smlouvu, zda se jim automaticky prodlužuje a kolik je to bude stát, pokud takovou smlouvu předčasně vypoví. A přesně na tento problém spočívající v neochotě poskytovat údaje, na které má zákazník dle zákona právo, se chci se svými kolegy zaměřit a učinit vše potřebné k tomu, abychom tuto situaci zlepšili.

A jelikož letošní rok pro mě nezačal příliš vesele, protože má druhá polovina prodělala velice těžkou zdravotní příhodu a já jsem trávil více než měsíc na různých odděleních v nemocnici, tak se těším na léto a možnost si alespoň trochu odpočinout třeba při procházkách a omezeném cestování, i když některé oblíbené aktivity budeme letos muset vynechat.

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit