5 otázek pro Lucii Mihulovou

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah únorového dTestu

Jednou z nejdůležitějšich stránek činnosti dTestu je osvěta v oblasti spotřebitelských práv. Osvěta by však nebyla možná bez spolupráce s obcemi a bez vzdělávání studentů vysokých a středních škol. Koordinaci spolupráce s obcemi a středními školami má v dTestu na starosti Lucie Mihulová. Na čem právě pracuje? Jaká je spotřebitelka? Co ji jako spotřebitelku rozčiluje? Na co se těší? 

Lucie Mihulová (1989) studuje marketingovou komunikaci na Vysoké škole finanční a správní. V dTestu pracuje od roku 2013, v současné době má na starosti koordinaci spolupráce s obcemi a spolupráci se středními školami v rámci projektu Street Law. Ráda objevuje nová místa, sleduje staré filmy, čte Dana Browna a poslouchá hudbu 80. let.

Jaká jsi spotřebitelka?

Přiznám se, že ještě před pár lety jsem byla prototypem nezodpovědného spotřebitele. Nyní se však stále častěji přistihuji při důkladném čtení složení výrobku, recenzí na internetu či obchodních podmínek ve smlouvách. Stávám se tedy postupně zodpovědnější a svůj díl na tom zajisté má i to, že v dTestu pracuji již nějakou dobu a vím, s čím vším se spotřebitel může setkat.

Co tě jako spotřebitelku nejvíce rozčiluje?

Nejvíce mi vadí triky prodejců zaměřené na zvlášť zranitelné spotřebitele, jako jsou senioři a děti. Animovaná reklama s poutavou písničkou dokáže udělat své a děti je znají nazpaměť. Často poté požadují koupi dané věci, i když ji sami vlastně nechtějí, mají jen dojem, že ji musí mít. Sama si z dětství pamatuji na ta rozčarování, když jsem o Vánocích pod stromečkem nenašla přesně tu hračku, kterou jsem znala z televizních reklam.

Také mi vadí triky obchodníků v samoobsluhách. Drahé zboží v úrovni očí, potraviny na druhém konci prodejny a „nezbytné věci“ jako čokoládové tyčinky, žvýkačky, baterky a bonbony v regálech u kasy, po kterých zákazník sáhne při čekání ve frontě. Posledně jmenovaný trik obzvlášť nemám v oblibě, často mu totiž podléhám.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Řekla bych, že jsem měla doposud velké štěstí, protože jsem nemusela nikdy řešit nic závažného. Vzpomínám si jen na neuznanou reklamaci své kabelky, kdy mě však obchodník neinformoval o jejím vyřízení. Věděla jsem, že mám v tomto případě nárok na odstoupení od smlouvy, ovšem trochu jsem se obávala reakce obchodníka. Počítala jsem s tím, že se budu muset tvrdě bránit či dokonce hádat, ale jaké bylo mé překvapení, když obchodník sám uznal svou chybu a nabídl mi vrácení peněz. Z toho je patrné, že člověk se nesmí bát věci řešit, na konci může být i mile překvapen.

Na čem momentálně pracuješ?

Spustili jsme nyní opět projekt seminářů spotřebitelského práva na středních školách, v jehož rámci se studenti právnických fakult pod vedením mých kolegů učí, jak vyučovat spotřebitelskou problematiku na střední škole tak, aby byly semináře pro středoškolské studenty poutavé a maximálně užitečné. Přednášející tak hovoří např. o reklamacích, na co si dát pozor při online nakupování či jak reklamovat vyúčtování od mobilního operátora. Já představuji tento projekt školám a zároveň jim nabízím možnost se jej účastnit.

Po celý rok se navíc věnuji spolupráci s obcemi, díky níž můžeme snadněji a efektivněji informovat občany o jejich spotřebitelských právech. Obcím, jež mají o tuto bezplatnou spolupráci zájem, zasílám pravidelně spotřebitelské brožury, články do obecních zpravodajů či je informuji o nadcházejících webinářích dTestu. Aktuálně spolupracujeme s téměř pěti sty obcemi, což mě velmi těší.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Těším se na Vánoce a jsem zvědavá, zda letos konečně zvládnu sehnat všechny dárky včas, bez stresu a front. Také se nemůžu dočkat zimní dovolené, doufám, že letos napadne více sněhu a užijeme si pěknou lyžovačku.

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit