5 otázek pro Elišku Mrázkovou

Obsah listopadového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 11/2023 Obsah listopadového dTestu

Stará se o to, aby se všechny testy dostaly na naše webové stránky a aby se zde čtenáři o otestovaných výrobcích dozvěděli i to, co se nevešlo do časopisu. Nedávno začala natáčet krátká videa o testech a dalších spotřebitelských tématech. Představujeme webeditorku dTestu Elišku Mrázkovou. Jaká je spotřebitelka? Co ji jako spotřebitelku rozčiluje? Na čem pracuje a na co se těší?

Eliška Mrázková (1989) vystudovala  Filozofickou fakultu UK. Prvním zvoleným oborem se pro ni stala Klasická archeologie, ke které později přidala i druhý obor – Pravěkou a raně středověkou archeologii. V dTestu pracuje od roku 2015 na pozici webeditorky. Ráda vaří a fotí a tyto dva koníčky donedávna spojovala na svém foodblogu. Zůstala jí záliba v historii. Nejlépe odpočívá daleko mimo dosah civilizace.

Jaká jsi spotřebitelka?

Myslím, že čím dál zodpovědnější. Byly doby, kdy jsem se těšila na povánoční slevy a brala útokem módní řetězce. Radost z těchto úlovků jsem nikdy neměla dlouho. Přiznávám, že mi i dnes občas v šatníku skončí nějaký produkt „fast fashion“, ale už dávám opravdu více na kvalitu než na kvantitu a pozorněji sleduji složení materiálu nebo si zkouším šít sama. Logicky nejvíce pak přemýšlím nad nákupy, které nedělám často a stojí mě nejvíce peněz, což se týká elektroniky.

Co tě jako spotřebitelku nejvíce rozčiluje?

Čím dál méně navštěvuji kamenné obchody. V internetovém světě mě rozčiluje tlak na impulzivní rozhodnutí. E-shopy s módou například rády používají systém rezervace. Na stránce neustále vidíte čas odpočítávaný do konce rezervace na oblečení, což nakupujícího nutí co nejrychleji se rozhodnout, jestli danou věc chce nebo ne.

Ještě horší je to s jedním portálem nabízejícím ubytování po celém světě. I přesto, že hledáte ubytování v penzionu na tom nejodlehlejším místě a dva měsíce předem, webové stránky vás pokaždé varují, že v této lokalitě mizí ubytování rychlostí blesku. Nezapomenou vás také informovat, že pokoj, nad kterým právě uvažujete, si zároveň s vámi prohlíží další dva lidé, což mě osobně trochu vystresuje a v hlavě už mám nepříjemnou představu noci strávené kdesi ve spacáku jen proto, že jsem nebyla dostatečně rychlá na rezervaci místa v nějakém penzionu. Za týden se podíváte na stejné ubytování a zjistíte, že situace je naprosto stejná, ale web vám tvrdí, že na získání svého dvojlůžkového pokoje máte poslední šanci.

V dTestu jsem se také naučila, že pokud vás výrobce láká na nějakou výjimečnou vychytávku, kterou přístroje jeho konkurentů nemají, často se stává, že právě tahle věc při testování nedopadne dobře. Taky se už tolik nenechávám omráčit něčím, co se prohlašuje za „multifunkční“.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Nikdy jsem naštěstí svoje spotřebitelská práva obhajovat nemusela. Řešila jsem pouze reklamace drobného zboží a s tím jsem nikdy problém neměla.

Na čem momentálně pracuješ?

Tento měsíc mě kromě mých běžných povinností čeká příprava videa o batozích s mou kolegyní Janou Šulcovou. V hlavě nosím nápady na to, jak vylepšit obsah videí i webu a doufám, že se podaří realizovat z mých plánů co nejvíce.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Těším se na to, až s přítelem konečně odstartujeme náš společný blog. Byla by to pro mě vlastně taková webeditorská práce číslo dvě. Ze všeho nejvíc se ale těším na naši svatbu na konci srpna a na to, že se společně setkají naše rodiny a přátelé.

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit