5 otázek pro Martina Černého

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Třetím rokem stojí v čele dTestu a zároveň patří mezi matadory celého našeho týmu. V seriálu zpovědí členů a členek týmu dTestu nyní přichází řada na ředitele Martina Černého. Na čem právě pracuje? Jaký je spotřebitel? Co ho těší a co naopak rozčiluje?

Martin Černý (1984) se věnuje spotřebitelské problematice od roku 2006. Od roku 2009 pracuje v dTestu, kde od roku 2013 zastává funkci ředitele společnosti. Je ženatý, má syna Olivera a mezi jeho koníčky patří drsnosrstá foxteriérka Žofka, která vyžaduje dostatečné pohybové vyžití a důslednou výchovu.

 

Jaký jsi spotřebitel?

Strašný. Tedy z pohledu prodejce. Znám totiž svá spotřebitelská práva a různé kličky či marketingové finty prodejců. Tudíž jim neskočím na první jedinečnou a neodolatelnou nabídku. Jednoduše odolám. A když mi není něco u výrobku či služby jasné, nebojím se zeptat. Vždy ale preferuji slušné a věcné jednání, byť se ne vždy jedná o příjemné věci. Musím se ale přiznat, že pokud mne paní či pán na druhé straně prodejního pultu balamutí, a přesto s nimi musím něco řešit a ještě začnou být velmi nezdvořilí, někdy se neovládnu a začnu být sám strohý a odměřený.

Co tě jako spotřebitele nejvíce rozčiluje?

Právě často špatná informovanost prodejců a prodejkyň co se týče reklamací. Byť toto je věcí majitele obchodu, že nenechá dostatečně proškolit své zaměstnance. Zákazníci pak musí čelit neinformovanosti či dokonce dezinformacím protistrany. A pokud vám paní či pán u reklamací tvrdí něco, co víte, že není v souladu se zákonem a trvá na tom, zbytečně může problém eskalovat. Obě strany ztrácejí čas, a tudíž i peníze. A stále platí, že pokud by prodejce nabídl vstřícné řešení, ne nutně jen to, na co má zákazník právo, věc se vyřídí rychleji a zákazník si odnáší i spokojený pocit a příště se rád vrátí.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Sám jsem dříve dělal spotřebitelského poradce, byť spíše pro to základní poradenství a s úrovní našich aktuálních poradců se to nedá srovnat. Ostatně i pestrost a specializace dotazů na naší poradenské lince se extrémně rozšířila. Ale abych se vrátil k dotazu: Jakmile se v mém blízkém okolí rozkřiklo, že rozumím reklamacím, rázem jsem se stal „rodinným konzultantem“. A v rámci těchto pomocí (někdy i osobní asistence) se mi několikrát podařilo přesvědčit prodejce, zejména elektroniky, že jeho výklad práva je chybný a že by měl postupovat podle jiného předpisu. Někdy jsem musel mít s sebou na pomoc i vytištěný příslušný předpis. V jednom případě si dokonce prodejce okopíroval přinesené předpisy k dalšímu užívání. Často takové vysvětlení vedlo k úspěšnému dořešení problému. Nicméně od nabytí účinnosti „nového“ občanského zákoníku raději i své příbuzné odkazuji na naši poradenskou linku. Jsou tam kolegyně a kolegové, kteří se v problematice pohybují dennodenně a jejich znalosti a zkušenosti v těchto oblastech jsou úžasné.

Na čem momentálně pracuješ?

Aktuálně probíhá pro většinu ne zcela oblíbený krok, a to úprava ceny předplatného. S tím souvisí i mnoho změn. Chceme ale spotřebitelům přinášet kvalitní a rozšiřující se servis. Mohu zmínit např. rozšíření časopisu, podrobnější informace na webu, ale právě i posílení spotřebitelské poradny, rozvíjení a prohlubování aktivit v různých spotřebitelských kauzách. Na to jsme nyní měli bohužel velmi málo kapacit. A samozřejmě i náklady na testy a další aktivity se každým rokem zvyšují. Věřím ale, že cena pro většinu našich příznivců a předplatitelů bude nadále dostupná a v předplatném budou pokračovat, popřípadě se rozhodnou si nás předplatit nově.

Dále se také musíme rozhodnout, jestli zopakujeme hromadnou změnu dodavatelů energií. Z dosavadních výsledků vyplývá, že tak velká změna dodavatele rozhýbala stojaté vody na trhu s energiemi a věříme, že kromě prvotního cíle aukce se daří i vedlejším cílům, jako například otevření celé kapitoly lepšího právního postavení spotřebitele právě ve smluvním vztahu s dodavatelem. A byla by škoda v takové oblasti „usnout na vavřínech“.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Tady se omlouvám, že zcela opustím pracovní oblast, ale pokud se opravdu na něco těším, tak je to druhé děťátko, které by se nám mělo narodit v únoru. Ještě sice nevíme, jestli to bude pro našeho Olivera (v srpnu mu byl rok) sestřička či bratříček, ale po pravdě, je nám to docela jedno. Hlavně, aby bylo zdravé a veselé jako náš Oliver. Věřím, že i se dvěma dětmi se nám podaří udržet jeden den v týdnu, kdy já se mohu plně věnovat Oliverovi a manželka může být ve své práci. Je to sice organizačně náročnější, protože svoji práci si musím odvést v jinou dobu, ale stojí to za to.

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit