5 otázek pro Hanu Hoffmannovou

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Padesát prázdných tiskových stran, které je potřeba zaplnit kvalitním obsahem přínosným pro spotřebitele. Taková je každý měsíc hlavní pracovní výzva šéfredaktorky časopisu dTest Hany Hoffmannové. Jakou je ona sama spotřebitelkou? Co ji rozčiluje, na čem pracuje a na co se momentálně těší?

 

Hana Hoffmannová (1971) – žurnalistka se zkušenostmi z deníku, televize, časopisu i z neziskového sektoru. Letitá předplatitelka a skalní fanynka dTestu vede jeho redakci od roku 2015. Kromě vášně pro dTest a pro rodinu jeví také značnou slabost pro literaturu, baví ji deskové hry, ráda cestuje a sbírá „kešky“.

Jaká jsi spotřebitelka?
Upřímně přiznávám, že nejsem vzorem dokonale zodpovědného spotřebitele. Na jednu stranu dokážu při výběru spotřebiče strávit celé dny studováním našich databází, zjišťováním detailů, porovnáváním ekologických dopadů a pročítáním obchodních podmínek e-shopů. A na druhou stranu jsem schopná zcela iracionálně a impulzivně koupit nějakou blbost jen proto, že mě něčím zaujme. Prostě obchodníkův sen – nepřemýšlející chodící peněženka. To se mi ale naštěstí stává převážně u drobných doplňků do domácnosti, knížek a oblečení. Nákladnější nákupy si hlídám.

Co tě jako spotřebitelku nejvíce rozčiluje?
Snahy výrobců a prodejců navýšit své zisky nepoctivým jednáním. A je jedno, jestli jde o nahrazování kvalitních materiálů či ingrediencí levnějšími náhražkami, klamavá reklamní tvrzení, slevy, co slevami ve skutečnosti nejsou, nebo jakýkoliv jiný švindl.
Také nesu krajně nelibě, že výrobci dámské obuvi ještě vesměs nezaznamenali existenci dam obdařených nožkou velikosti 43 či více. V pánském oddělení se lodičky na podpatku shánějí těžko.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?
Za malou soukromou výhru jsem dlouhé roky považovala každé své vítězství nad prokrastinací a nechutí řešit jakoukoliv reklamaci. Raději jsem totiž „nenacházela“ účtenky případně čas a vadný výrobek nereklamovala, i když jsem na to měla právo. Ovšem postupně jsem zjistila, že reklamace nejen, že nebolí, ale ve většině případů je vyřízena k mé spokojenosti. Navíc má smysl dávat výrobcům najevo, že si jako spotřebitelé nenecháme špatnou kvalitu líbit.

Na čem momentálně pracuješ?
Kromě květnového vydání časopisu připravujeme pro naše věrné předplatitele i letní cestovatelský speciál. A také pomalu chystáme jedno větší překvapení, které čtenáře a příznivce dTestu, jak doufáme, potěší. Podrobnosti ale zatím neprozradím.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?
Kolik místa mám na odpověď?  Těším se totiž prakticky neustále – na každý večer a víkendy s rodinou, na nové knížky, které se chystám číst, na jarní přírodu v rozpuku, na každou úspěšně dotaženou uzávěrku, na první listovaní čerstvým vydáním dTestu (kterým se zhmotňuje měsíc naší práce), na reakce a zpětnou vazbu od čtenářů... A také na to, že zase vezmeš do práce svého tříměsíčního buldočka Bivoje. :-)

Ptala se Markéta Barošová Lajdová

Přihlásit