Test hořčic 2014

Publikováno v časopise 4/2014

Vylepšuje fádní či nevýraznou chuť mnoha potravin. Bez hořčice doma ve spíži to prostě nejde. Otestovali jsme 14 plnotučných a tři speciální včetně jedné s označením dětská. K pozitivním zjištěním patří, že žádný z výrobků neobsahoval umělá barviva, ačkoli jsou v hořčici povolena. Polovina výrobků se obešla i bez chemických konzervantů. Slabou stránkou byly chuťové vlastnosti testovaných hořčic.

Hořčice, anglicky mustard, je z latinského mustum ardens, což doslova znamená „musí pálit“. Co tvrdili už staří Římané, to požaduje i česká potravinářská vyhláška – hořčice musí mít palčivou, říznou chuť. Splňují tyto chuťové požadavky hořčice prodávané v českých obchodech? Jen některé, jak ukázal náš test. Do něj jsme zařadili 14 výrobků s označením hořčice plnotučná a tři hořčice speciální, z nichž jedna byla určena dětem.

Kromě senzorického hodnocení jsme hořčice podrobili i chemickým analýzám. Zajímalo nás, zda výrobky obsahují umělá barviva a v jakém množství jsou v nich obsaženy konzervanty. Také jsme zjišťovali, zda hořčice splňují požadavky na surovinové složení, které jsou stanoveny potravinářskými předpisy – minimální obsah sušiny a tuku, maximální obsah kyseliny octové a tzv. písku. Pískem jsou v tomto případě míněny látky obsažené v popelu spálené potraviny, které se nerozpouštějí v kyselině chlorovodíkové. Plnotučná hořčice musí kromě toho mít nejméně pět procent cukru, pro hořčici speciální žádný limit na obsah cukru stanoven není.


Hořčice plnotučné (porovnat)

Hořčice speciální (porovnat)


Přihlásit