Test špekáčků 2014

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2014

Špekáčky se u nás vyrábějí od roku 1891, tedy už 123 let. Jubileum to sice není kulaté, ale rozhodně je úctyhodné. Jsou hodné úcty i samotné dnešní špekáčky? Výsledky testů z laboratoře jsme porovnali s požadavky současných potravinářských předpisů i s nároky kladenými na špekáčky v již zrušených československých státních normách. Liteře nynější legislativy vyhovělo všech 15 testovaných výrobků. Státní normu na špekáčky z roku 1977 by však splnilo pouze deset z nich a normu z roku 1961 žádný.

Sezóna grilování a táboráků se blíží, a tak jsme se v testu potravin zaměřili na špekáčky, oblíbenou uzeninu k opékání. V obchodech jsme jich nakoupili 15, z toho tři s označením zaručená tradiční specialita. Ve špekáčcích jsme hledali zakázané strojně oddělené maso, tzv. separát, přítomnost drůbežího masa nebo sóji. Ta sice zakázaná není, ale je to náhražka, o kterou ve špekáčcích nestojíme. Špekáčky jsou masný výrobek, mělo by v nich tedy být maso. Nás zajímalo, zda v tomto ohledu výrobky prodávané v českých obchodech splňují požadavky potravinářské legislativy a kolik masa obsahují. Analýzy odhalily výrazné rozdíly. Nejvyšší obsah odpovídal 76 procentům masa, nejnižší byl pod 50 procenty.

V laboratoři jsme nechali změřit i obsah čisté svalové bílkoviny. Je to ukazatel vypovídající o tom, jak libové bylo použité maso. Chemické analýzy prozradily i obsah tuku, soli, škrobu, vody a kyseliny glutamové, jejíž soli (glutamany) se v potravinách používají jako zvýrazňovače chuti. Prakticky ve všech sledovaných parametrech jsme odhalili značné rozdíly mezi jednotlivými výrobky.

Zajímala nás samozřejmě i senzorika, kterou hodnotila skupina vyškolených odborníků. Správný špekáček má mít chuť a vůni příjemnou, po čerstvé uzenině a koření. Výrobek má být přiměřeně slaný a po ohřátí na skusu šťavnatý. Má mít pružnou, křehkou a soudržnou konzistenci, připouštějí se pouze ojedinělé vzduchové dutinky. Požadovaná barva na řezu vychlazeného výrobku je světle až tmavě růžová. Které špekáčky se tomuto ideálu blížily nejvíce a u kterých naopak byly zjištěny nějaké odchylky, prozrazuje náš test špekáčků.


Testované výrobky - špekáčky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Špekáčky 2014 (15 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2014


Přihlásit