Test majonéz 2012

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2012

Povinný podíl vaječných žloutků v majonézách je tak nízký, že jsme ani nepočítali s odhalením šizených výrobků. Aby se majonéza směla nazývat majonézou, musí v ní být aspoň dvě procenta vaječných žloutků. Pro představu: je to jeden slepičí žloutek na kilogram majonézy. Některým výrobcům se i toto minimum zdálo moc, jak ukázaly naše testy majonéz. Kvůli nedostatečnému obsahu žloutků nevyhověly potravinářské vyhlášce tři ze 17 testovaných majonéz. Další čtyři výrobky sice zmíněný požadavek vyhlášky splnily, ale na obalu uváděly více žloutku, než ho v nich bylo. Pak se divme, že je v majonézách škrob, voda a éčka.

Co zjistil dTest o majonézách?

Jak je to se žloutky: Testovali jsme sedmnáct produktů a z toho tři nevyhověly potravinářské vyhlášce určující podíl vajec v majonéze. Musí činit alespoň 2 %, tj. jeden vaječný žloutek na kilogram majonézy. Další čtyři výrobky deklarují vyšší podíl žloutků, než ve skutečnosti mají.

Éčka v majonéze: V majonézách najdete mnohá éčka, která vylepšují barvu, konzistenci i chuť. Některé výrobky obsahují rovněž konzervanty, ale najdete majonézy i bez nich. Přesto se nekazí rychleji.

Rozmezí pro olej: Podle vyhlášky musí být v majonéze rostlinný olej v rozmezí 10 až 85 % hmotnosti výrobků. Toto kritérium není těžké splnit. A jak je to s light majonézami?

Naše hodnocení: Při testování jsme se soustředili na senzorické hodnocení, obsah přidaných látek, vaječných žloutků, soli, složení tuku a deklarace na obalu.

dTest je tu pro vás. Tentokrát jsme se zaměřili na majonézy. Od dob našich babiček se změnila, nikoliv k lepšímu. Jak si z nabídky vybrat? Předplaťte si časopis dTest a budete vědět více.


Testované výrobky - majonézy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Majonézy 2012 (17 výrobků)
poslední aktualizace: 30.11.2012


Přihlásit