Test grilovacích klobás 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2015

K létu a období prázdnin neodmyslitelně patří grilování. Na žhavý rošt lze položit prakticky cokoli od ovoce a zeleniny přes maso až po uzeniny, které jsou k dostání takřka celoročně. Protože se však na trhu objevují speciální grilovací edice, které jsou dostupné jen v letní sezóně, rozhodli jsme se podrobit je odborným analýzám. Do laboratoře jsme poslali 16 druhů vepřových grilovacích klobás a zjišťovali, kolik masa obsahují. A rozdíly se našly, čtyři výrobky navíc nedodržely množství masa deklarované na obalu.

Klobásy a klobásky nejrůznějších velikostí mají své příznivce po celém světě. Není se čemu divit: snadno se připravují, šikovně se drží i dobře chutnají a jejich náplň může být pokaždé jiná. Právě způsob přípravy, druh masa a různé koření a bylinky jsou to, čím se od sebe klobásy regionálně odlišují a v čem se jejich chuť přizpůsobuje zvyklostem místních strávníků. Příkladem může být maďarská klobása – čabajka – do které patří namleté vepřové maso s mletou paprikou, česnekem a dalším kořením. Po naplnění do střívek se udí studeným kouřem, nechá zrát a vysouší se. Naproti tomu vinná klobása, která dříve nesměla v době zimních svátků na české slavnostní tabuli chybět, se vyrábí z hovězího a vepřového masa, vína, muškátového květu, oříšku, citrónové kůry a veky nebo žemle. Zatímco maďarskou lze jíst tak, jak ji koupíte, vinnou klobásu je zapotřebí nejprve upéct.

Jinou českou klobásou, avšak zcela odlišnou od vinné, je ostravská, která se vyrábí z mletého a krájeného vepřového masa a vyznačuje se specifickou tmavou barvou na povrchu. Dobře chutná zastudena i vařená nebo grilovaná a na její podobu myslí i česká legislativa. Unijní logo chráněného zeměpisného označení nese populární norimberská klobása, do které se podle tradiční receptury dává vepřové maso a sádlo a nesmí v ní chybět majoránka.

My jsme se rozhodli podrobit testu klobásy, které právě mají svoji hlavní sezónu: grilovací z vepřového masa, z nichž některé nesly označení „norimberské“. Mimo obsahu masa se lišily i výskytem zbytečných přídatných látek. Na celkové hodnocení měla vliv také senzorika. Osm odborníků posuzovalo vzhled, vůni, chuť i příjemnost skousnutí.


Testované výrobky - grilovací klobásy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Grilovací klobásy 2015 (16 výrobků)
poslední aktualizace: 6.8.2015


Přihlásit