Test vídeňských párků 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2013

Když si kupujeme párky, zajímá nás především obsah masa. Vodítkem by měly být údaje na etiketě. Náš test vídeňských párků však ukázal, že ne vždy se dá na věrohodnost těchto údajů spolehnout. Šest výrobků z 15 testovaných obsahovalo méně masa, než výrobci uváděli na obalu. Ve čtyřech nejkřiklavějších případech činil rozdíl mezi deklarovaným a skutečným obsahem masa takřka 17 procent v neprospěch spotřebitele.

Potravinářská vyhláška ukládá, že masný výrobek s názvem vídeňský párek musí obsahovat nejméně 55 % masa a nejvýše 40 % tuku. Použití strojně odděleného masa, neboli separátu, je zakázáno. Povinné minimum masa sice splnilo všech 15 testovaných výrobků - i když jeden z nich až po započítání tzv. rozšířené nejistoty – ale ne ve všech párcích bylo tolik masa, kolik ho výrobci slibovali na obalech. Ve čtyřech nejkřiklavějších případech činil rozdíl mezi deklarovaným a skutečným obsahem masa takřka 17 % v neprospěch spotřebitele. To pro ilustraci představuje bezmála 17 gramů masa ve sto gramech párku.

Limitu vyhlášky pro obsah tuku ve vídeňských párcích vyhověly všechny testované výrobky; žádný z výrobců nepoužil rostlinný tuk.  Při testech jsme neodhalili ani zakázaný separát.

Sedm z 15 testovaných výrobků obsahovalo zvýrazňovače chuti a vůně, zvané glutamáty. Šlo o přídatné látky E 621 glutaman sodný, anebo E 623 glutaman vápenatý, případně obě. Glutamany pomáhají zakrýt mdlou chuť škrobu a sóji, a my jsme je našli ve výrobcích, kde se přítomnost škrobu i sóji deklarovala na obalu. V osmi testovaných výrobcích glutamany zjištěny nebyly, včetně těch, kde se jejich nepřítomnost zdůrazňovala na etiketě jako přednost.


Testované výrobky - vídeňské párky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vídeňské párky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2013


Přihlásit