Jak vybrat vídeňské párky

Sdílejte

Aktualizováno: 4.6.2013

Masné výrobky s označením vídeňské párky musí splňovat požadavky potravinářské vyhlášky č. 326/2001 Sb. v platném znění. Ta ukládá, že v nich musí být nejméně
55 % masa a nejvýše 40 % tuku. Maso může být hovězí, vepřové i telecí, ne však strojně oddělené, tedy tzv. separát. Výslovně zakázáno je použití drůbežího separátu.

Vyhláška nezakazuje, aby výrobci dávali do vídeňských párků více masa a méně tuku, než je stanoveno. Prodávané výrobky v obchodní síti se proto mohou lišit svou kvalitou. Na balených výrobcích najdeme složení párků. Testy však ukázaly, že ne vždy jsou tyto údaje přesné a konkrétně masa je právě tolik, kolik ho výrobci deklarují.

Konkrétní obsah soli v párcích musí být uveden, až když je jí 2,5 % a více. Tolik soli však nebylo v žádném z testovaných výrobků. Je ale třeba říci, že i tak se párky v testech svou slaností dost lišily. Nadměrně slané párky vyvolávají pocit žízně, a tak mohou nepřímo vést k dětské obezitě, pokud je malí strávníci zapíjejí sladkými nápoji.

Škrob a sója ve vídeňských párcích zakázány nejsou, jejich přítomnost však zjistíme pouze u balených výrobků. Tyto suroviny rostlinného původu bývají často provázeny zvýrazňovači chuti a vůně, tzv. glutamáty.

Přítomnost glutamátů, což jsou soli kyseliny glutamové, jinak též glutamany, najdeme na etiketě pod označením E 621 (glutaman sodný), anebo E 623 (glutaman vápenatý). U citlivých jedinců mohou tyto přídatné látky zanechávat nasládlou pachuť v ústech.

Přídatné látky, neboli éčka - do vídeňských párků se dávat smějí, ale jen ty, které jsou schválené pro tento druh potraviny.

E 250 je dusitan sodný, který má v masných výrobcích zabraňovat možnému růstu bakterií Clostridium botulinum, spojovaných s tvorbou klobásového jedu. Dusitan sodný je povolen i pro biopárky.

Potravinářská barviva jsou dalšími éčky, na která můžeme ve vídeňských párcích narazit. Výrobce je musí deklarovat na obalu. My jsme v testech našli E 120 (košenila) a E 160 c (paprikový extrakt, jinak též kapsanthin či kapsorubin).

Aroma ve složení znamená, že vůně má syntetický původ.

Pro výběr: Čím méně éček, tím lépe. Párky z kvalitních surovin nepotřebují ani dodatečná barviva, ani umělé aroma.

Databáze testovaných výrobků

Vídeňské párky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2013


Přihlásit