Jak vybrat chladničku

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2017 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 28.11.2014   

Důležitým kritériem výběru chladničky je klimatická třída. Jiné požadavky budete mít na chladničku do kuchyně, kde je celoročně stálá teplota, než na přístroj na chatu, kde se teploty často mění. Neméně důležitá je energetická třída, od které se odvíjí spotřeba energie, využitelný objem chladničky nebo beznámrazové systémy, které usnadňují údržbu.

Výrobky chladicí a mrazicí techniky se rozdělují do čtyř klimatických tříd zohledňujících teplotu místnosti, ve které budou stát:

SN – teplota okolí +10 až +32 °C
N   – teplota okolí +16 až +32 °C
ST – teplota okolí +18 až +38 °C
T   – teplota okolí +18 až +43 °C

Většina přístrojů je určena do několika klimatických tříd zároveň, například SN, N, ST. To znamená, že budou správně fungovat v teplotách odpovídajícím rozpětí všech těchto tříd - například pro SN, N, ST od 10 do 38 °C. Bude-li chladnička stát v chladné spíži, měla by každopádně být z klimatické třídy SN (od 10 °C), horní hranice není v našem klimatu tak důležitá. Nebude-li teplota odpovídat, nebude mít výrobek optimální podmínky pro svůj provoz, což se může projevit nejenom zvýšenou spotřebou energie, ale i na jeho funkčnosti.

Roční spotřeba energie uváděná na energetických štítcích je pouze orientační, protože tato hodnota vychází z nereálných podmínek. V našem testu uvádíme spotřebu vypočítanou na základě reálného používání chladničky, do které je zahrnuto pravidelné ukládání potravin do mrazničky a chladničky. Od deklarované se liší v řádu desítek, někdy i stovek kilowatthodin.

Modely, které patřily do třídy A+, byly v testu spotřeby energie hodnoceny jako dostatečné nebo uspokojivé, třída A++ byla hodnocena uspokojivě nebo dobře, A+++ dobře nebo velmi dobře. Dodejme, že na základě směrnice o ekodesignu mohou být od července 2014 uváděny na trh jen chladničky třídy A++ a nejlepší z kategorie A+.

Počet kompresorů

Pro praktické používání kombinované chladničky tento technický údaj příliš velký význam nemá. Nevypovídá ani o výkonu ani o životnosti. Zato dvoukompresorové modely jsou dražší. Mnohem důležitější je, zda má kombinovaná chladnička dva termostaty, tedy zda umožňuje nezávislé a přesnější nastavení teploty v chladicí a mrazicí části. I když většina chladniček s dvěma termostaty má zároveň dva kompresory, některé mají jen jeden. Při výběru můžete na počet kompresorů s klidem zapomenout a vybírat podle počtu termostatů. Na trhu jsou již spotřebiče se třemi kompresory, které umožní separátní nastavení teploty i pro tzv. nulovou zónu, která je určena k uchovávání choulostivých potravin, jako jsou čerstvé maso nebo ryby (výrobci ji nazývají například BioFresh, CoolSelect a podobně).

Když už je řeč o různých přihrádkách a boxech, je třeba zmínit další důležitý faktor - počet a typ poliček a boxů. Složení chladicí části spotřebičů zařazených do našeho posledního testu kombinovaných chadniček bylo rozmanité – počet poliček se pohyboval od tří do pěti, počet šuplíků od jednoho do tří. V mrazicí části se setkáte nejčastěji se třemi šuplíky, někdy jsou však jen dva.

Rozměry

Pokud kupujete kombinovanou chladničku podle rozměrů, počítejte s tím, že pro správné fungování je třeba kolem ní nechat pár centimetrů prostoru kvůli cirkulaci vzduchu. Po stranách je to většinou jen pár centimetrů, ale nad ní to může být pět nebo deset centimetrů. Doporučené odstupy najdete většinou v návodu k použití a my je v našich hodnotících tabulkách už započítáváme k rozměrům přístroje. Pokud se jimi nebudete řídit, počítejte s navýšením spotřeby.

Nenechte se zlákat velkým objemem chladicího nebo mrazicího prostoru. Výrobci při uvádění objemu často nepočítají s tím, že v chladničce nebo mrazničce jsou ještě poličky a zásuvky, které výsledný objem snižují. Naše hodnoty změřeného užitného objemu ukazují, kolik se toho do ledničky skutečně vejde.

Bez námrazy to jde lépe

Doporučujeme vybírat modely s beznámrazovým systémem jak v chladicí, tak mrazicí části, protože tím odpadá nutnost vnitřní prostory pravidelně odmrazovat. Tyto systémy se většinou nazývají No Frost, v poslední době se objevují také názvy Low Frost nebo Smart Frost. Pokud byste chladničku i mrazničku pravidelně neodmrazovali, projeví se to horším fungováním a vyšší spotřebou energie.


Přihlásit