Test kombinovaných chladniček 2016

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2016

Chladničky patří k symbolům konzumního způsobu života. Po okraj napěchovaná „lednice“ je synonymem blahobytu. Většinu jídla nepořizujeme k okamžité spotřebě, ale ukládáme je pro pozdější využití. To z chladničky činí nezbytné vybavení domácnosti. Také proto jsme v nezávislém testu zatopili 34 kombinovaným modelům různých cenových kategorií. Potěšující je, že kvalitní chladnička nemusí stát horentní sumy. Některé levnější modely však zcela propadly v základní zkoušce rychlosti zchlazení uložených potravin na požadovanou teplotu.

Pro test jsme zvolili volně stojící kombinované chladničky v sestavě chladnička nahoře, mraznička dole, které jsou v našich končinách nejpopulárnější. Rozměry testovaných přístrojů jsou různorodé – výška začíná na zhruba 170 cm a končí nad hranicí dvou metrů. Rozměry uvedené v tabulce zahrnují i prostor, který je chladničce potřeba vyčlenit, aby mohla snadno „dýchat“, tedy aby byla umožněna cirkulace vzduchu pro odvádění tepla ze zadní strany spotřebiče.

Stejně jako v předcházejícím testu (dTest 12/2014) jsme i tentokrát zjistili, že deklarovaný objem chladniček a mrazniček neodpovídá skutečně využitelnému prostoru.

Skutečně kvalitní chladnička by měla mít vysoký chladicí výkon. Pak zvládne uložené jídlo zchladit dostatečně rychle, minimalizuje nežádoucí aktivitu mikroorganismů, čímž prodlouží trvanlivost potravin. Pravdou je, že některé chladničky se při testu chladicího výkonu pěkně zapotily. Součástí testu kombinovaných chladniček byly také zkoušky rychlosti mrazení neboli mrazicího výkonu. Logika zkoušky byla podobná jako u chlazení. Čím rychleji dosáhla teplota stanovené mety, tím lépe.

V našem testu je jedním z důležitých parametrů i spotřeba energie. Je známo, že chladničky patří mezi velké žrouty energie.


Testované výrobky - chladničky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Chladničky kombinované s mrazničkou 2016 (134 výrobků)
poslední aktualizace: 31.7.2018


Přihlásit