Test kombinovaných chladniček 2019

Publikováno v časopise 9/2019

Během horkých letních dní byla představa osvěžení mantrou mnoha z nás. Teď se sice blíží babí léto, vzpomínky na prázdniny u vody s chlazeným nápojem či zmrzlinou v ruce však zůstávají. Uchovávat tyto i další laskominy ve správné teplotě mají kombinované chladničky. Je na ně spoleh? Otestovali jsme široký výběr vestavných, volně stojících i tzv. amerických modelů. Ukázalo se, že některé svou „rychlostí“ potěší leda domácnost lenochodů.

Další chladničky na webu

Chladničky testujeme pravidelně řadu let. Na dtest.cz/chladnicky naleznete výsledky dříve otestovaných modelů (dostupné jsou pro předplatitele). Vloni došlo k drobným úpravám v testovacím programu – výsledky lednic otestovaných před rokem 2018 proto nejsou s těmi aktuálními plně srovnatelné.

Po nákupu bychom měli potraviny z tašek do lednice přesunout co možná nejdříve. Skladováním jídla v nízkých teplotách zajistíme, že vydrží déle čerstvé a nezačne se předčasně kazit. V laboratoři jsme ve spolupráci s experty otestovali 34 modelů se stejným vnitřním uspořádáním: s chladničkou ve vrchní části a mrazničkou v té spodní. Výsledky jsme rozdělili do tří tabulek zvlášť pro vestavné, volně stojící a americké modely. Testovací program je přitom pro všechny výrobky stejný.

Kromě rychlosti chlazení a mrazení jsme vyzkoušeli, jak spotřebiče reagují na nezvyklé okolní teploty a nakolik poslušný mají termostat při doporučeném nebo optimálním nastavením teplot. Při prvním zmíněném se řídíme doporučením výrobce uvedeným v manuálu, v druhém případě nastavíme termostat na ideální teploty (4 °C v chladničce a −18 °C v mrazničce).  Naší pozornosti neuniklo ani to, jak snadno se jednotlivé modely obsluhují, kolik elektrické energie spotřebují a zda jsou hlučné.

Testování chladicího i mrazicího výkonu probíhá v místnosti s teplotou a vlhkostí specifikovanou normou ČSN EN ISO 15502. Podle této normy rovněž postupujeme při instalaci jednotlivých modelů a jejich plnění. Místo skutečných potravin používáme speciální balíčky z gelové hmoty, ve kterých jsou zavedeny senzory měřící teplotu. Tím zajistíme, že je každá chladnička podrobena zkoušce se stejnou náplní identických rozměrů i hmotnosti.

Při rozdávání známek pro nás byly vždy určující hodnoty získané při běžném chodu spotřebiče– výkon změřený při použití speciální funkce rychlého chlazení nebo mrazení neměl na celkovou známku vliv.

Napříč všemi zkouškami padaly až na výjimky všechny stupně hodnocení. Některým lednicím stačilo ke správnému vychlazení nebo zmrazení balíčků pár hodin, jiné potřebovaly ke zdárnému výsledku až den a půl. Stejně tak jsme na větší rozdíly narazili při zkoušce tepelné stability – vybrané modely při změně okolní teploty reagují výrazným poklesem nebo naopak nárůstem teploty v chladicí či mrazicí části.

Pokud si chcete koupí nového spotřebiče zajistit chládek i mrázek tak akorát, uděláte nejlépe, pokud se budete při výběru kombinované chladničky řídit výsledky našeho testu.


vestavné chladničky (porovnat)

volně stojící chladničky (porovnat)

americké chladničky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kombinované chladničky (162 výrobků)
poslední aktualizace: 4.8.2022


Přihlásit