Test kombinovaných chladniček 2021

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2021

Sezóna osvěžujících nápojů a zmrzlin už je z větší části za námi. Chladničky ale nevybíráme, když je nám vedro, nýbrž obvykle když žádnou funkční chladničku v domácnosti nemáme. Právě nepostradatelnost těchto přístrojů je hlavním důvodem, proč kombinované chladničky dlouhodobě testujeme. Jak si vedlo 26 nově prověřených modelů?

I když chladnička nutně nemusí být spotřebičem s nejvyšší pořizovací cenou v celé domácnosti, je vysoce pravděpodobné, že je elektrickým zařízením s nejvyššími provozními náklady. Aby přístroje udržely ve svých útrobách nízké teploty, nějakou tu elektrickou energii odebírají prakticky neustále. Naše testy chladniček navíc pravidelně ukazují, že izolační schopnosti nebývají vždy jejich silnou stránkou. V Evropské unii letos vstoupily v platnost nové energetické štítky, jejichž součástí je také nová stupnice energetických tříd. Ta je oproti předchozí stupnici nejen srozumitelnější, ale také přísnější, což má motivovat výrobce k vývoji efektivnějších přístrojů.

Zavedení nových energetických štítků ale samozřejmě není jakési mávnutí kouzelnou hůlkou, které by na trh ihned přičarovalo novou generaci vysoce efektivních chladniček. Spíše pozvolný pokrok naznačuje také naše hodnoticí tabulka. Z 26 nově otestovaných kombinovaných chladniček drtivá většina okupuje spodní polovinu stupnice energetických tříd. Zatím minimálně se existence nových štítků projevila také na našem laboratorním testování. Program zkoušek zůstal nezměněn. Drobných úprav doznalo pouze určování množství testovacích náplní vzhledem k objemu přístrojů. Naplnění chladniček totiž vypočítáváme právě z deklarovaných údajů. Změny jsou ale marginální, nové výsledky jsou tedy srovnatelné se staršími.


Testované výrobky - chladničky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kombinované chladničky 2018–2022 (162 výrobků)
poslední aktualizace: 4.8.2022


Přihlásit