Časopis dTest

TESTY
Překvapivá odhalení
Tekuté náplně některých chladících kousátek pro děti jsou barvené. Čím? O tom na obalech neuvádějí výrobci a dovozci ani slovo. Analýzy prokázaly syntetická barviva. Dalším překvapením byla přítomnost konzervačních látek – parabeny, kyselina benzoová a kyselina sorbová. Sedm výrobků ze šestnácti testovaných vykázalo slabě až středně cytotoxický efekt, u jednoho byl zjištěn vysoký stupeň cytotoxicity i při velice nízkém naředění.
Skryté nebezpečí
Plastové výrobky přispívají k reálné kontaminaci potravin, se kterými jsou v kontaktu. Do organismu se tak dostávají malé dávky nežádoucích látek, které se v něm kumulují a mohou v dlouhém časovém intervalu působit toxicky. Sonda do nabídky silikonových pečících forem odhalila v některých z nich těkavé organické látky.
Nejsou bez slabin
DVD rekordéry s pevným diskem se stávají hitem. Umějí nahrávat filmy, vypalovat DVD, z cédéček a dévédéček přehrávat hudbu, filmy či fotografie… I u nich však platí, že cena o kvalitě příliš nevypovídá.

INFORMAČNÍ SERVIS
Máme se bát nakupovat maso?
Záběry zkaženého masa či údaje o přelepování etiket s dobou trvanlivosti známé z tuzemského trhu, v době nedávné pak aféra s prošlým kuřecím v Rakousku a Německu. Může se spotřebitel chránit, nebo má raději škrtnout maso ze svého jídelníčku?
Drsný obchod s křehkým zbožím
Každé třetí vejce na českém trhu je z dovozu. Za nízkou cenu získává spotřebitel nízkou kvalitu.
Jedlé, ale toxické
Letošní houbařské žně byly mimořádné. Z pohledu vědců jde také o senzaci, ale trochu jiné kategorie. Takřka 40 procent hub, které nasbírali odborníci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti obsahovalo nadlimitní dávky kadmia.?
Zcela bez peněz
Poučte se z dalšího příběhu ze života. Když paní Zlata otěhotněla a začala mít zdravotní problémy, „šla“ na pracovní neschopenku. Nedostala však nemocenskou a později ani mateřskou. Její zaměstnavatel ji totiž nepřihlásil na Správě sociálního zabezpečení.

ZDRAVÍ
Funkční potraviny – kořeniny (1.)
Valná část kořenin se vedle kulinárních „funkcí“ uplatňuje i při vytváření zdravotního stavu člověka a při prevenci i léčbě některých chorob. První část seriálu představuje anýz, badyán, bazalku.

Jednotlivá vydání si mohou prohlížet pouze přihlášení uživatelé. Pokud nepatříte mezi předplatitele, a nemáte tedy přihlašovací údaje pro přístup na naše stránky, pořiďte si předplatné, ke kterému je dostanete. Měsíční předplatné můžete získat již za 129 Kč.

Objednat předplatné

Přihlásit