Co do chladících kousátek nepatří

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Publikováno v časopise 10/2006

Nikdo nepředpokládal, že by chladící kousátka pro děti mohla obsahovat parabeny, kyselinu benzoovou a sorbovou a syntetická barviva. Seznamte se s riziky uvedených chemických látek, která dětem mohou hrozit.

Parabeny

Představují skupinu chemických látek, které se hojně používají jako konzervační činidla v potravinářství, kosmetice nebo farmacii. Mezi nejdůležitější zástupce patří methylparaben, ethylparaben, propylparaben.
Parabeny (E 214-219) jsou známy jako příčina kožních projevů z kontaktu (vyrážka kolem úst). Po požití potraviny s parabeny byly popsány případy tzv. generalizovaného kontaktního ekzému. Parabeny, které se často používají v kosmetických a farmaceutických přípravcích na kůži, mohou způsobovat kontaktní dermatitidu.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zhodnotil vědecké údaje o toxicitě parabenů a došel k závěru, že pro methyl- a ethyl- parabeny a jejich sodné soli by se měla stanovit hodnota ADI (akceptovatelný denní příjem). Do skupiny těchto látek by neměl být zahrnut propylparaben, neboť již jeho nízká koncentrace se projevuje negativně. Nejnovější studie ukazují, že relativně nízké dávky propylparabenu ovlivňují produkci spermií u mladých samců krys.

Syntetická barviva

Syntetických barviv je velký počet. Jde o barevné sloučeniny, které se syntetizují z velkého množství polotovarů, založených na produktech zpracování ropy a dehtu.
Tartrazin (E 102) a jiná azobarviva mohou vyvolávat kopřivku. Kromě kopřivky byly zaznamenány anafylaktické reakce, dále reakce charakteru lehkého astmatu, vzplanutí atopického ekzému, reakce charakteru kožní vaskulitidy (zánět cév) a kontaktní dermatitidy (zánět kůže). Ověřuje se, zda tyto látky nemají vliv na hyperaktivitu u dětí.
Červené barvivo Amarant (E 123) bylo zakázáno na základě ruských studií, které prokázaly rakovinotvorné účinky na myších. Pak se však ukázalo, že toxicitu nezpůsobuje samotný produkt, ale nečistoty spojené se způsobem výroby. Výrobní postup se změnil a od té doby je barvivo opět povoleno.

Příklady použití syntetických barviv
Červeň 2G (E 128):
masné výrobky s minimálním obsahem obilné složky 6 %, breakfast sausages, hamburgerové maso s minimálním obsahem rostlinné či obilné složky 4 %, sterilovaný hrášek a drcený sterilovaný hrášek v konzervách
Tartrazin (E 102): sterilovaný hrášek a drcený sterilovaný hrášek v konzervách, Americano aperetiv, bitter soda, aromatizovaná vína typu bitter
Azorubin (E 122) a Amarant (E 123): Americano aperetiv, bitter soda, aromatizovaná vína typu bitter; Amarant se může používat k barvení rybích jiker a mlíčí.
Brilantní modř (E 133): sterilovaný hrášek a drcený sterilovaný hrášek v konzervách

Kyselina benzoová a kyselina sorbová

Jedná se o konzervační látky. Kyselina benzoová a její soli (E 210–213) vyvolávají u jedinců s chronickou kopřivkou vzplanutí kopřivky, dále kontaktní kopřivku a kontaktní ekzém (po požití vyrážka kolem úst). Zřídka vyvolávají astma a anafylaktické reakce (i ty však byly popsány). Kyselina sorbová a její soli (E 200–203) vyvolávají kontaktní kopřivku kolem úst.

Příklady použití
Kyselina sorbová a její soli (E 200–203): sýry, vína, sušené ovoce, ovocné šťávy, polevy
Kyselina benzoová a její soli (E 210–213): nakládaná zelenina, džemy a rosoly, kandované ovoce, ovocné konzervy,
omáčky


Přihlásit