Jak vybrat kávové kapsle

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 13.11.2015

Jakou kávu z kapslového automatu dostanete, závisí na kávové kapsli i na přístroji, který k přípravě použijete. Protože výběr kapslí není nejširší, není od věci poohlédnout se po jejich nabídce ještě před koupí kávovaru. Kapsle lze totiž použít striktně v jednom typu přístroje, který pracuje s daným systémem. Jakou kávu obsahují a z čeho se dá vybírat?

Baristé a kávoví fajnšmekři doporučují kupovat kávu zrnkovou, čerstvě praženou a připravovat ji vždy čerstvě namletou 4 až 12 dní od upražení. Takovou lze koupit v pražírně nebo v kavárně. Pokud kupujete kávu ze supermaketu, na čerstvé upražení zapomeňte. Pražená mletá káva se prodává v sáčcích nebo ve vakuovém balení a je potřeba ji po otevření rychle spotřebovat, aby nevymizelo její aroma. Z pohledu trvanlivosti se jeví jako ideální káva instatní, k její výrobě se však často používá hlavně robusta. Tedy levnější druh kávy s hrubší a zemitější chutí a s vysším obsahem kofeinu (1,7-4 %).

Kapslové automaty „ulehčují“ nákup kávy tím, že do nich více než jeden typ kapslí nevložíte. Kapsle však mají své výhody: příprava kávy z nich je nenáročná, pokaždé v nich najdete přesnou dávku kávy a pořizovací cena kávovaru je relativně nízká a jeho údržba vyžaduje minimální úsilí. Na druhou stranu je třeba brát v potaz vyšší ekologickou zátěž, kterou představují kapsle na jedno použití z plastu či hliníku a vyšší je i cena za jeden šálek v porovnání s přípravou nápoje z balení pražené mleté kávy.

Při výběru konkrétního druhu se můžete rozhodovat podle toho, zda obsahují 100% arabiku nebo směs arabiky a robusty, případně jejich přesného poměru. Arabica je přitom více ceněná, dražší a nabízí širší spektrum chutí s jemnými ovocnými podtóny, její obsah kofeinu je 0,8-1,4 %.  Někteří výrobci údaj o typu kávy uvadějí, jiní jej nepovažují za důležitý, nebo přinejmenším ne pro české spotřebitele - informace je uvedena pouze v cizojazyčných popiscích. Velký rozdíl je také v tom, jak velkou dávku mleté kávy kapsle ukrývá. Espresso může být připraveno z 5 ale i z 8 gramů mletých zrn. Na intenzitu chuti má takový rozdíl vliv.

Většina výrobců nabízí kapsle s kávou bez kofeinu. Některé systémy umožňují výrobu mléčných káv z kapslí s mlékem, ochucené kávy i různé verze horké čokolády nebo čaje.. Karamelové cappuccino, caffe latte nebo latte macchiato tak lze vyrobit bez námahy pouhým vložením speciální mléčné kapsle.

Svěží vítr mezi kávy z kapslových kávovarů přinesly tzv. plnitelné kapsle, které umožňují opětovné doplnování mletou kávou podle vlastního výběru a několikanásobné použití. Kromě větší variability, kterou svým uživatelům tyto kapsle poskytují, se jejich použitím šetří životní prostředí i peněženky.

Databáze testovaných výrobků

Kávové kapsle (12 výrobků)
poslední aktualizace: 27.11.2014


Přihlásit