Jak vybrat kávové kapsle

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 2.9.2022

Jakou kávu z kapslového automatu dostanete, závisí na kávové kapsli i na přístroji, který k přípravě použijete. Kapsle lze totiž použít striktně v jednom typu přístroje, jenž pracuje s daným systémem. Jakou kávu obsahují a z čeho se dá vybírat?

Baristé a kávoví fajnšmekři doporučují kupovat kávu zrnkovou, čerstvě praženou a připravovat ji vždy čerstvě namletou 4 až 12 dní od upražení. Takovou lze koupit v pražírně nebo v kavárně. Pokud kupujete kávu ze supermarketu, na čerstvé upražení zapomeňte. Pražená mletá káva se prodává v sáčcích nebo ve vakuovém balení a je potřeba ji po otevření rychle spotřebovat, aby nevymizelo její aroma. Z pohledu trvanlivosti se jeví jako ideální káva instantní, k její výrobě se však často používá hlavně robusta. Tedy levnější druh kávy s hrubší a zemitější chutí a s vyšším obsahem kofeinu (1,7–4 %).

Příprava kávy v kapslovém kávovaru je nenáročná, v kapsli pokaždé najdete přesnou dávku kávy. Na druhou stranu je třeba brát v potaz vyšší ekologickou zátěž, kterou představují kapsle na jedno použití z plastu či hliníku a vyšší je i cena za jeden šálek v porovnání s přípravou nápoje z balení pražené mleté kávy. Kapslové automaty ulehčují nákup kávy tím, že jsou přizpůsobeny pouze na kapsli jednoho určitého tvaru. Při nákupu je proto nezbytné vědět, jaký systém váš kávovar používá, a na obalu kapslí ověřit, zda jsou s ním kompatibilní.

Při výběru konkrétního druhu se můžete rozhodovat podle toho, zda kapsle obsahují 100% arabiku nebo směs arabiky a robusty, případně podle jejich přesného poměru. Arabica je přitom více ceněná, dražší a nabízí širší spektrum chutí s jemnými ovocnými podtóny, obsah kofeinu je u ní 0,8–1,4 %.  Někteří výrobci údaj o typu kávy uvádějí, jiní jej nepovažují za důležitý. Velký rozdíl je také v tom, jak velkou dávku mleté kávy kapsle ukrývá. Espresso může být připraveno z 5, ale i z 8 gramů mletých zrn. Na intenzitu chuti má takový rozdíl vliv. Intenzita chuti bývá na obalu často vyjádřena pomocí číselné škály. Tyto škály bohužel nejsou jednotné – někteří výrobci používají desetibodovou, jiní 13bodovou a najít lze i jiné rozsahy. Údaje o intenzitě kávy různých značek proto nelze snadno porovnat.

Důležitou informací na obalu kapslí je typ kávového nápoje. Od něj se totiž odvíjí program, kterým má být káva připravena. Kávy typu espresso a ristretto jsou určeny pro malé šálky, káva lungo naopak pro velké. Zvolení nevhodné velikosti šálku – jinými slovy nesprávného množství vody a doby, po kterou se bude káva extrahovat – negativně ovlivňuje chuť výsledného nápoje.

Většina výrobců rovněž nabízí kapsle s kávou bez kofeinu. Některé systémy umožňují výrobu mléčných káv z kapslí s mlékem, ochucené kávy i různé verze horké čokolády nebo čaje. Karamelové cappuccino, caffe latte nebo latte macchiato tak lze vyrobit bez námahy pouhým vložením speciální mléčné kapsle.

Svěží vítr mezi kávy z kapslových kávovarů přinesly tzv. plnitelné kapsle, jež umožňují opětovné doplňování mletou kávou podle vlastního výběru a několikanásobné použití. Kromě větší variability, kterou svým uživatelům tyto kapsle poskytují, se jejich použitím šetří životní prostředí i peněženky.

Databáze testovaných výrobků

Kávové kapsle pro systém Nespresso (11 výrobků)
poslední aktualizace: 1.9.2022
Kávové kapsle (12 výrobků)
poslední aktualizace: 27.11.2014


Přihlásit