Test stolních a smoothie mixérů 2018

Sdílejte

Publikováno v časopise 2/2018

Ovocný nebo zeleninový koktejl najdete v nabídce kaváren či restaurací často pod názvem smoothie. Tento čerstvý nápoj si ale můžete snadno a během chvilky připravit i v domácím smoothie nebo stolním mixéru. Hranice mezi těmito výrobky se stírají a pojmenování je spíše věcí marketingu. Jak kvalitní šťávy dokážou tyto přístroje vyrobit a jestli zvládnou připravit třeba i těsto nebo dětskou výživu, jsme prověřovali v aktuálním testu. Do laboratoře jsme poslali více než dvacet výrobků různých cenových kategorií. Kromě zpracování vybraných ingrediencí jsme ve výsledcích zohlednili i snadnost obsluhy nebo hlučnost.

Pro milovníky ovocných koktejlů neboli smoothie je stolní nebo smoothie mixér skutečně užitečným pomocníkem. Stačí do něj jen vložit ingredience dle své chuti, spustit mixování a za několik desítek sekund je hotovo.

Vynález díky nemoci?

Nejen výsledky testu, ale i historie smoothie je zajímavá. Za pomyslného otce smoothie boomu je považován Američan Steven Kuhnau. Dospíval počátkem 70. let, kdy byly koktejly hodně populární mezi jeho vrstevníky. Kuhnau však trpěl různými potravinovými omezeními, mimo jiné nesnášenlivostí laktózy, a tak byl vyřazen z konzumace v té době hodně oblíbených šejků s mlékem. Protože se chtěl svým vrstevníkům vyrovnat, v roce 1970 začal vyrábět mixované směsi z ovoce, ledu a vody místo mléka. Brzy zjistil, že chutnají nejen jemu, ale i mnoha dalším lidem, čehož se rozhodl využít pro rozjezd svého podnikání a založil obchod Smoothie King (Král smoothie), kde nápoje prodával. Protože měl jeho koncept úspěch, počet obchodů začal růst, až se z něho stal celý řetězec. Ač se smoothie díky Kuhnauovi dostalo do většího povědomí zákazníků a rozšířilo tento nápoj do celého světa, autorem názvu tento průkopník zdravého pití není. Byli to údajně příslušníci hnutí hippies, kteří výraz smoothie pro ovocný nápoj použili jako první.

Doma je doma

Kdo nemá důvěru v kupované koktejly nebo si prostě rád dělá jídlo i pití ze surovin známého původu, může si během okamžiku ovocný či mléčný nápoj vyrobit i doma. Využít k tomu lze sice i odšťavňovač nebo třeba tyčový mixér, vhodnější (více o rozdílech mezi přístroji v minirozhovoru na následující straně) je ale přístroj určený přímo pro výrobu koktejlů.

Na našem trhu je k dostání velké množství těchto výrobků v mnoha cenových kategoriích. Při výběru modelů do testu jsme se pokusili tuto situaci zohlednit. Podle pořizovací ceny jsme je pak rozdělili i v tabulce. Najdete tu tedy levné výrobky do dvou tisíc korun, střední od dvou do pěti tisíc a dražší. Do laboratoře jsme tak poslali více než 20 mixérů a nechali jsme je kromě koktejlů vyrábět třeba i dětskou výživu či těsto anebo drtit led.


Smoothie mixéry nad 5000 Kč (porovnat)

Smoothie mixéry od 2000 do 5000 Kč (porovnat)

Smoothie mixéry pod 2000 Kč (porovnat)


Přihlásit