Test příklepových a akumulátorových vrtaček 2014

Publikováno v časopise 2/2014

Přivrtat poličku na zeď nebo sešroubovat nový nábytek? S dobrým elektrickým nářadím je to hračka. Otestovali jsme pro vás příklepové i akumulátorové vrtačky, abyste věděli, které jsou výkonné a kvalitní. Zjistili jsme, že některé aku modely mají nedostatečnou kapacitu baterií a ani druhá v balení nemusí být vždy tak užitečná, jak se na první pohled zdá. Některé příklepové vrtačky zase příliš nepřesvědčily v zátěžových testech příklepových mechanismů.

Aku vrtačka s jednou rychlostí je vhodná spíš jako náhražka klasického šroubováku než jako vrtačka. Modely se dvěma rychlostmi využijete i na vrtání. Stačí však jen na měkčí materiály (dřevo, plast, případně kov) a malé průměry vrtáků. Dvourychlostní aku vrtačky vybavené příklepem většinou nemají dostatek výkonu na tvrdé zdivo, takže si poradí jen s lehkým betonem nebo cihlou. A budete na ně muset hodně tlačit. Ovšem existují i výjimky, jak dokazuje náš test. V něm se dozvíte, jak je na tom zhruba dvacítka akumulátorových vrtaček. Otestovali jsme ale i jedenáct příklepových vrtaček napájených přímo z elektrické sítě.

Všechny vrtačky absolvovaly v laboratoři testy bezpečnosti a zátěžové zkoušky motoru a příklepového mechanismu. Jak se dočtete ve výčtu kladů a záporů u jednotlivých modelů, zjistili jsme několik nedostatků. U příklepových vrtaček jsme zaznamenali například obroušené uhlíky.  Mezi dalšími závadami byly obroušený ozubený pastorek, zničená převodovka nebo poškozený držák uhlíků. Odhalili jsme i nebezpečné chování jednoho modelu.

Některým aku vrtačkám dělal problémy test odolnosti proti teplu, který jsme prováděli podle normy ČSN EN 60335-2-29. Jeho účelem je zjistit, zda části z termoplastu zajišťující přídavnou a zesílenou izolaci jsou dostatečně odolné. V praxi totiž může dojít k nadměrnému zahřátí vnitřních elektrických rozvodů. Pokud jsou v kontaktu s nějakým materiálem, v tomto případě s plastem, nebo jsou v jeho blízkém okolí, může dojít vlivem vysokých teplot k jeho vzplanutí nebo tavení. Náš test toto bezpečnostní riziko odhaluje.


Vrtačky akumulátorové 2012 a 2014 (porovnat)

Vrtačky s příklepem 2012 a 2014 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vrtačky s příklepem 2012 a 2014 (22 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2014
Vrtačky akumulátorové 2012 a 2014 (38 výrobků)
poslední aktualizace: 29.2.2016


Přihlásit