Test vibračních brusek 2015

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2015

V dobře vybavené kutilské dílně by neměla chybět elektrická vibrační bruska. Hodí se například pro renovaci starého dřevěného nábytku nebo přípravu dřevěného materiálu na stavbu. Trh nabízí více typů brusek, my jsme se zaměřili na nejběžnější kutilskou variantu vibračních brusek s obdélníkovou brusnou deskou. Otestovali jsme 7 jednoručních a 15 obouručních modelů a sledovali jejich výkony v praxi, vybavení, hlučnost, odolnost nebo také snadnost obsluhy.

Elektrická vibrační bruska je pracovním nástrojem, který se používá ke zbroušení a vyhlazení dřevěného povrchu. Své uplatnění najde například při odstraňování staré barvy z dřevěného nábytku nebo zbroušení hrubého povrchu dřevěného materiálu na stavbu (trámy, prkna, fošny, laťky atd.). Povrch dřeva se zbrušuje a vyhlazuje nejen proto, aby lépe vypadal a vynikla jeho struktura, ale zároveň to má dopad i na životnost. Nezbroušené dřevo použité na venkovní stavbu, například plot, nevydrží tak dlouho jako zbroušené, na jehož povrchu se méně drží voda a lépe odolává jejím vlivům. Navíc se zbroušený povrch lépe natírá, výsledný nátěr má delší životnost, vyšší ochrannou účinnosthezčí vzhled než povrch nezbroušený.

Jak už z názvu nástroje vyplývá, vibrační bruska používá k broušení a vyhlazování povrchů vibračních neboli kmitavých pohybů. Na povrchu dřeva tak nejsou tolik patrné stopy po broušení, jako kdybyste použili klasickou vrtačku s brusným nástavcem.


Testované výrobky - vibrační brusky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vibrační brusky (22 výrobků)
poslední aktualizace: 5.11.2015


Přihlásit