Test kotoučových pil 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2013

Riziko spojené s provozem kotoučové pily nemusí spočívat jen v uřezaných prstech. Dvě z testovaných díky konstrukčním nedostatkům hrozí úrazem elektrickým proudem. Většina pil nepatří mezi bytelné výrobky. Polovina výrobků měla problémy s přesností nebo čistotou řezu, a to i ty dražší. Přinášíme i praktické rady, jaká kritéria by měl kvalitní „maflík“ splnit. 

Okružní či kotoučová pila je nezbytnou výbavou každého, kdo se věnuje práci se dřevem. Nemusíte být zrovna profesionální truhláři. Cirkulárku do ruky využijete například, když si potřebujete uříznout novou desku na kuchyňskou linku. O to větší může být vaše překvapení, když namísto hezky a rovně uříznuté desky získáte otřepaný, křivě uříznutý okraj. Pila umožňuje rychlé řezání rovných a přesných kusů materiálu, respektive měla by. Sáhnout po elektrické pile namísto ruční je přitom lepší i pro nezkušené uživatele – snáze pomocí ní dosáhnete rovného a hladkého řezu. Zejména vhodné jsou pro materiály jako překližka nebo dřevotříska, které se ruční pilou řežou obzvlášť obtížně. Dobré pily umožňují řezání materiálu až do šířky přibližně 60 milimetrů a umožňují řez v náklonu až 45 stupňů.

Testované modely se výrazně liší nejen cenou, ale i podanými výkony. Nalezneme mezi nimi lehké, kompaktní a výkonné modely, jako je Narex, ale i takové, s nimiž mnoho přesných řezů neuděláte a při práci se budete zbytečně namáhat. Poměrně velké rozdíly jsou v životnosti a odolnosti jednotlivých modelů. Týká se to nejen samotného motoru, ale i odolnosti plastových a kovových částí. Značná část pil nepřežila ani pouhý jeden pád na zem. Některé testované modely se potýkají s bezpečnostními nedostatky, které v důsledku mohou přivodit úraz elektrickým proudem.


Databáze testovaných výrobků

Kotoučové pily (10 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2013


Přihlásit