Jak vybrat vrtačku

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 22.2.2021

Před výběrem vrtačky si ujasněte, do čeho budete vrtat, zda budete jen vrtat nebo i šroubovat. Akumulátorové vrtačky zvládnou lehčí práci a šroubování, pro těžší úkoly budete potřebovat vrtačku s kabelem.

Akumulátorové vrtačky

Jsou určené především pro šroubování, protože mají široké nastavení krouticího/utahovacího momentu, kterým regulujete sílu potřebnou pro utažení šroubu/vrutu. Řeč je o jednorychlostních akuvrtačkách. Dvourychlostní modely jsou univerzálnější, jednu rychlost mají určenou pro šroubování, druhou pro vrtání. Některé jsou vybaveny i příklepem.

Většina modelů na trhu je vybavena možností změny směru otáčení, díky čemuž je možné šrouby nejen zašroubovat, ale také vyšroubovat. Ověřte si, jestli je možné uchytit bity přímo na osu vřetene – využijete to hlavně při používání vrtačky ve stísněných prostorách, kdy se odejmou svírací čelisti a tím se ušetří několik centimetrů. Užitečným prvkem výbavy je také LED osvětlení pracovního místa.

Všechny testované akumodely mají elektronickou ochranu proti přetížení, nabíječky jsou vybaveny ochranou proti přebití baterie. Na trhu jsou dva typy baterií: nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory a modernější lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory. Druhé jmenované jsou výhodnější, protože mají vyšší kapacitu, méně trpí samovybíjením a paměťovým efektem, který při neúplném vybití nebo nabití snižuje kapacitu baterie. Na druhou stranu jsou akumulátory technologie Li-Ion dražší.

Druhá baterie by měla být součástí výbavy, aby bylo možné pracovat, pokud možno, nepřetržitě. Zatímco jedna baterie bude v nabíječce, druhá bude ve vrtačce. Součástí balení by měla být také nabíječka, která zvládne rychle dobít baterii do jedné hodiny, tedy takzvaná rychlonabíječka. Teprve pak je možné pracovat nepřetržitě. Z praxe můžeme doporučit, aby minimální kapacita baterie byla 2 Ah a napětí 18 V.

Elektrické vrtačky bez příklepu

Jsou vhodné pro vrtání děr menšího průměru do dřeva, plastu a jiných měkkých materiálů. Spoléhají především na vysoký počet otáček, až 3000 ot./min. Pro šroubování se zrovna nehodí, protože postrádají vysoký krouticí moment.

Elektrické vrtačky s příklepem

Podobně jako elektrické vrtačky bez příklepu mají vysoký počet otáček. Pro lepší vrtání do tvrdých materiálů si pomáhají příklepovým mechanismem s rychlostí až 60 tisíc příklepů za minutu. To stačí pro méně náročné vrtání do cihlových zdí, měkčího kamene a betonu.
Většina příklepových vrtaček má pouze jednu rychlost s vyššími otáčkami a nižším točivým momentem a nehodí se tak pro šroubování.

Dvourychlostní modely už mají lepší poměr otáček a krouticího momentu a můžete je využít i pro šroubování. Nebude to však zrovna pohodlné, protože jsou těžší než akuvrtačky (hmotnost příklepové vrtačky by měla být do tří kilogramů) a navíc po uvolnění spínače nemají okamžitou brzdu motoru, takže se setrvačností ještě dotáčejí. To je při šroubování více šroubů nepraktické, po chvíli spíš otravné.

Ideální vrtačka by měla mít automatickou aretaci vřetena, díky které je možné snadno vyměnit bity či vrtáky jednou rukou. Sklíčidlo neboli svírací čelisti by měly mít maximální průměr 13 milimetrů, aby šlo použít větší bity. Manuální nastavení otáček je výhodou, protože tak můžete regulovat rychlost vrtání. Zaměřte se také na přítomnost druhé rukojeti, která je potřebná pro náročnější práce s vrtačkou. Přívodní kabel by neměl být kratší než tři metry a pro jeho delší životnost je vhodné, aby byl pogumovaný. Guma na rozdíl od plastu navíc v nízkých teplotách netvrdne a zachovává si svou ohebnost.

Vrtací kladiva

Nejlepší řešení pro vrtání do železobetonu, panelu nebo tvrdého kamene. Většina síly je dodávána pneumatickým příklepem, proto nepotřebují tak vysoké otáčky. Nízká rychlost naopak může být problémem pro přesnější vrtání do měkkých materiálů. Vrtací kladiva často umožňují i možnost sekání.

Databáze testovaných výrobků

Vrtačky (79 výrobků)
poslední aktualizace: 3.2.2022


Přihlásit