Jak vybrat majonézu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.10.2017

Potravinářský výrobek s názvem majonéza je studená emulgovaná omáčka, která musí obsahovat slepičí vaječné žloutky, jedlý rostlinný olej a ocet. V potravinářské vyhlášce č. 69/2016 Sb. je stanoveno, jaký podíl žloutků a tuku musí v majonéze být, aby se výrobek směl nazývat majonézou.

Vaječné žloutky musí být tepelně ošetřené. V majonéze jich musí být nejméně 2% hmotnostní, což jinými slovy představuje nejméně dvacet gramů žloutku na kilogram majonézy. Pro ilustraci: zmíněných dvacet gramů je přibližná hmotnost právě jednoho slepičího žloutku. Na kilogram majonézy by tedy měl přijít minimálně jeden žloutek. Na trhu můžete najít i několik typů majonéz jedné značky, které se liší právě obsahem vajec. Spotřebitel si pak může vybrat, kolik procent žloutků upřednostní.

Obsah tuku v majonéze se podle vyhlášky může pohybovat v širokém rozmezí 50 až 85 procent. Konkrétní podíl tuku je uveden na etiketě, proto se vyplatí prostudovat si před nákupem složení výrobku. Chybějící tuk je v nízkotučných majonézách nahrazován škrobem a zahušťovadly. Nezřídka bývají chemicky konzervovány. Jejich přítomnost však musí být na etiketě uvedena.

Druh rostlinného oleje, který má být do majonézy použit, není nikde stanoven, ale výrobce jej musí ve složení specifikovat. Testy ukázaly, že do majonéz se zpravidla dává olej řepkový.

S konzervanty, či bez? Použití konzervantů v majonéze není zakázáno, jejich přítomnost však musí být uvedena na etiketě ve složení výrobku. Z testu vyplynulo, že konzervovat majonézu chemicky nepředstavuje nutnost, drtivá většina se bez ní obejde. Obdobně se do majonéz smějí přidávat různá ochucovadla, přírodní barviva či sladidla.

Datum použitelnosti je povinným údajem, po jeho vypršení se již majonéza nesmí prodávat. Z hlediska trvanlivosti je majonéza choulostivý výrobek, a tak se musí uchovávat při teplotě od 0 do 15 °C. V balení nad 300 gramů nebo 300 mililitrů nesmí chybět informace pro spotřebitele „po otevření urychleně spotřebujte“, protože po prvním otevření již není zaručena nezávadnost dosažená původně pasterací.

Při nákupu stojí za to si důkladně pročíst složení výrobku, čím vyšší je obsah tuku, tím méně přátelské prostředí představuje pro mikroorganismy. Čím více žloutků, tím více chuti. Čím méně přídatných látek, tím menší zatěžování organismu koktejlem chemických látek. Připomeňme, že majonéza se smí prodávat pouze uzavřená v neprodyšných obalech.

Databáze testovaných výrobků

Majonézy (18 výrobků)
poslední aktualizace: 2.11.2017


Přihlásit