Žádost o náhradu škody způsobené vadou výrobku – výrobce

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 1.1.2012   

Zakoupíte si nový počítačový komponent, v dobré víře ho připojíte k počítači a následek je fatální – vada komponentu způsobí zničení celé PC sestavy.

 

Kdy je tento vzor vhodný?

Dojde-li v důsledku vady výrobku nebo součástky výrobku ke škodě na zdraví, k usmrcení nebo ke škodě na jiné věci, než je vadný výrobek, který je používán převážně k jiným než podnikatelským účelům. Spotřebitel se může rozhodnout, zda škodu uplatní na výrobci, dovozci či prodávajícím. Tento vzor slouží k uplatnění škody u výrobce, chcete-li se obrátit na dovozce či prodejce, použijte příslušné vzory.

 

Jak tento vzor použít?

Náhradu škody lze uplatnit u výrobce. Neznáte-li výrobce, kontaktujte dovozce. Pokud není zřejmý výrobce ani dovozce, obracejte se na dodavatele, a to pomocí vzoru „Náhrada škody způsobené vadou výrobku: dodavatel”.

Výrobce je povinen uhradit škodu, která přesahuje částku 500 EUR podle kursu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou v den, v němž škoda vznikla nebo byla zjištěna. Pokud škoda nedosáhne této hranice, považuje se za bagatelní a spotřebitel by měl vymáhat náhradu škody pouze po prodejci (viz vzor „Žádost o náhradu škody způsobené vadou výrobku: prodávající“).Přihlásit