Jak vybrat vestavnou troubu

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.8.2019

Především je potřeba si předem rozmyslet, k čemu všemu hodláte troubu používat. Modely s více funkcemi bývají dražší, jejich využití je ale výrazně širší. Vestavné trouby oproti volně stojícím modelům zabírají méně místa a mohou být stylovým designovým doplňkem. 

Instalace je nejjednodušší při pořizování nové kuchyně. Dále je vhodné odhadnout, kolik jídla budete potřebovat ohřívat. Pokud v troubě hodláte připravovat jídlo pro velkou, raději sáhněte po výrobku s větším využitelným objemem.

Níže uvádíme několik tipů, na které se při výběru trouby v obchodě vyplatí myslet:

  1. uvnitř pečicí komory jsou praktičtější dvě světla, budete tak mít lepší přehled o stavu připravovaného pokrmu;
  2. v prodejně si zároveň ověřte, zdali jsou dvířka dostatečně průhledná a jak náročná je manipulace s nimi (některé modely vyžadují hodně síly);
  3. nadměrnému zahřívání vnějších částí trouby při pečení může zabránit větší počet vrstev skla. Dvě vrstvy jsou naprosté minimum, tři poslouží lépe. Trouby s pyrolýzou pak mají často čtyři vrstvy;
  4. boční teleskopické kolejnice/pojezdy jsou výhodou, bezpečnostní zámky nebo pojistky na nich už výhodou být nemusejí, protože hrozí komplikace při manipulace s plechy;
  5. některé trouby jsou vybaveny klasickým otočným grilem vhodným pro přípravu kuřete. Nechte si však v prodejně předvést a sami si vyzkoušejte, jak se s ním zachází, protože jeho správné umístění do trouby bývá často problematické;
  6. nerezová povrchová úprava v okolí tlačítek je nepraktická, protože na ní zůstávají otisky prstů. V okolí kontrolního panelu je nejlepší skleněný povrch, který lze snadno udržovat;
  7. pokud je trouba vybavena otočnými ovladači, výhodou je, pokud je lze zasunout (snadnější údržba). Dotykové ovládání si v prodejně vyzkoušejte. Některé modely vyžadují poměrně silný stisk;
  8. trouby s digitálním nastavením teploty jsou obecně přesnější než dřívější modely s  nastavením mechanickým;
  9. čím delší madlo dvířek, tím lepší.

Údržba

Aby bylo jakékoliv riziko při používání trouby minimalizováno pokud možno na nulu, nezapomeňte si před prvním použitím důkladně pročíst přiložený návod. Snadno se může stát, že tak objevíte funkci nebo vlastnost, o které jste při nakupování ani nemuseli tušit. Snažte se, aby byl vnitřek přístroje čistý. Zbytky připečeného jídla jsou nejen nevábná, ale časem mohou spotřebič i poškodit. Povrch přístroje proto utírejte navlhčeným hadrem, můžete použít i malé množství čisticího prostředku. Rovněž dávejte pozor na to, abyste při čistění nepoškodili enamelový povrch. Při jeho narušení by mohlo snadno docházet ke korodování a tím pádem i zkrácení životnosti. Dbejte také na opatrné čistění ovládacího panelu. Kontrolujte, zda je kabel i zástrčka v pořádku.

Dále uvádíme seznam tří funkcí, které výrobci bývají označovány jako samočisticí a o nichž jsme pojednávali už po testu indukčních sporáků:

Udržování vnitřku trouby v čistotě je velmi otravná činnost. Některé modely jsou proto vybaveny samočistícími funkcemi.

Aquaclean – k čištění se používá hluboký plech naplněný vodou umístěný na dně nádoby. Na troubě se zapne příslušný program, trouba se ohřeje a odpařovaná voda změkčí spálené zbytky jídla. Ty by pak měly být snáze odstranitelné. V tomto případě se však o samočistící funkci mluvit nedá.

Katalytické stěny – jsou vyrobeny z mikroporézního smaltového materiálu, který se za určitých podmínek, dalo by se říct, aktivuje a spálí na sobě ulpělé zbytky tuku a mastnoty. Nevýhodou tohoto systému je, že katalytické stěny mají určitou životnost a po několika letech je nutné je vyměnit. Navíc dochází k pronikání „nečistot“ i za tyto stěny. Na stropě, zadní stěně ani na dně trouby navíc žádné katalytické panely nejsou, takže jednou za čas je stejně potřeba vyčistit troubu pomocí chemických přípravků.

Pyrolýza – vnitřek trouby se zahřeje na teplotu 500 °C, při které dojde ke spálení všech organických zbytků uvnitř trouby. Po skončení programu stačí setřít mokrým hadříkem prach za dna trouby a je hotovo. Výrobce uvádí, že při pravidelném používání dokáže pyrolýza obnovit troubu do továrního stavu.

Nejčastější problémy trub

Pokud nejste vyškolený odborník, příliš mnoho oprav provést nemůžete. Vaše role by se v ideálním případě měla omezit na preventivní údržbu a čistění spotřebiče. Pokud zpozorujete, že se vaše trouba nechová tak, jak by měla, zkontrolujte připojení do elektrické sítě, nastavený program přípravy jídla nebo dovřenost dveří. Jakékoliv jiné problémy raději svěřte odborníkům. Na nejčastější poruchy vestavných trub jsme se zeptali odborníků.

Zpětný odběr, likvidace, recyklace

Většina částí balení, v nichž troubu zakoupíte, je složena z recyklovatelných materiálů. Pokud vám trouba doslouží, rozhodně ji nezařaďte mezi směsný komunální odpad. Informuje o tom i symbol přeškrtnuté popelnice na výrobku. Spotřebič totiž obsahuje materiály, které by pro životní prostředí představovaly zbytečnou zátěž. Troubu by tak měl na konci života čekat jediný osud, a tím je převoz do sběrného dvora.

U pyrolýzy si ohlídejte spotřebu a čas

Pyrolýza je v současnosti považována za nejefektivnější způsob samočištění trouby. Vnitřek trouby se zahřeje na teplotu až 500 °C, při níž dojde ke spálení všech organických zbytků uvnitř pečicí komory. Po skončení programu stačí setřít mokrým hadříkem ze dna prach a je hotovo. Trouba s funkcí pyrolytického čištění by měla mít kvůli bezpečnosti více vrstev skla jinak hrozí značné přehřívání přístupných částí, jako jsou dvířka, madlo nebo ovládací tlačítka.

To, že se jedná o troubu s pyrolytickým čištěním, často není na první pohled poznat. Výrobci to v úvodním popisu nebo v názvu často vůbec neuvádějí, případně jen do označení připojují písmeno P.

Je třeba počítat s tím, že samotná pyrolýza je energeticky poměrně náročná činnost. Chcete-li udržovat šetrnou a úspornou domácnost, měli byste počítat s tím, že se nehodí na každodenní údržbu trouby. Mezi jednotlivými značkami a modely navíc panují velké rozdíly. V našich testech přímo měříme spotřebu elektřiny během celého pyrolytického cyklu a některé trouby mají oproti jiným i více než dvojnásobnou spotřebu. Stejně tak se liší doba trvání pyrolytického čištění. Standardní cyklus trvá okolo dvou hodin. Přesto jsme se setkali i s troubou, která vyžadovala bezmála pět hodin.

Vyplatí se parní trouba?

Klasická domácí trouba využívá k pečení pouze suché teplo. Profesionální kuchaři ovšem s oblibou pracují i s vyšší vlhkostí. Takzvané konvektomaty dovedou dávkovat při pečení do trouby i páru, což jim umožňuje jednoduše připravovat chutnou zeleninu bez tuku, křupavé pečivo nebo dezerty, které vyžadují pro správné upečení vyšší vlhkost. Kromě toho kombinace suchého a vlhkého tepla umožňuje v konvektomatech připravovat i přílohy, jako například rýži nebo knedlíky.

Podobné možnosti si můžete vyzkoušet i doma s parní troubou. Musíte ovšem počítat s vyšší kupní cenou a je nezbytné, abyste se dopředu u prodejce pečlivě informovali o podobě samotné parní funkce. Ne každá parní trouba totiž umožňuje „čistokrevné“ pečení v páře. Celá řada z nich nabízí pečení v páře pouze v kombinaci s jiným režimem. Stejně tak se nezapomeňte informovat na podobu nádoby na vodu, kde vzniká pára. Někde má podobu samostatné přihrádky, výjimkou není ale ani to, že trouba obsahuje jen rezervoár umístěný na dně samotné pečící komory.

Databáze testovaných výrobků

Vestavné trouby (84 výrobků)
poslední aktualizace: 1.2.2024


Přihlásit