Hotová sekaná: separát, éčka i hrách

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2019 Obsah lednového dTestu

Vydáno: 29.1.2015    Publikováno v časopise 2/2015

Sekaná patří k tradičním jídlům české kuchyně. Dá se celkem jednoduše připravit doma, ale nabízí se i možnost nákupu již hotového výrobku na pultech českých obchodů. Na rozdíl od domácích sekaných obsahují ty kupované velké množství ingrediencí včetně celé řady přídatných látek, tzv. éček. Ve složení uvedeném na etiketách jsme ale našli i hrách, drůbeží separát, kuřecí maso nebo masové kůže.

Sekaná byla v minulosti považována za luxusní jídlo, které mělo výsostné místo na stolech šlechticů a v bohatších rodinách. Dříve se totiž maso při přípravě sekané nemlelo, ale ručně sekalo z těch nejvybranějších druhů masa, svíčkové nebo kýty. Změna přišla až s vynálezem mlýnku na maso, díky němuž se ustoupilo od ručního sekání, a koncem minulého století i s průmyslovou výrobou sekané. 

Konkrétní legislativa ke složení sekané v Česku neexistuje a její výroba se řídí pouze obecně platnými právními předpisy. Hotová sekaná je označována jako tepelně opracovaný masný výrobek. Do stejné kategorie se zařazují kromě sekaných výrobků například párky, slanina, salámy nebo špekáčky. Po zrušení potravinářských norem, ke kterému došlo začátkem 90. let dvacátého století, mají navíc výrobci masných výrobků volnější ruce a nabízených možností hojně využívají, jak dokazuje pohled na složení uváděné na etiketách vakuovaných výrobků dostupných ve velkých obchodních řetězcích. Sekaná z českých obchodů skrývá celou řadu často nicneříkajících ingrediencí a nabízí celou plejádu položek, které byste doma nikdy nepoužili. Včetně kuřecího seperátu, množství éček nebo hrachu.

Co všechno se dá ve složení kupovaných sekaných nalézt, popisuje náš článek, který se věnuje i tomu, proč jsou dané složky do výrobků přidávány, jak se vyrábějí a proč nám v nich vadí.Přihlásit